Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teinihysteria suomirokkareita kohtaan yhdisti – Ultra Brassa vaikuttanut Anna Tulusto ja Maija Vilkkumaa ovat olleet ystäviä lukiosta asti

1:31Viimeisessä Laulu rakkaudella -jaksossa nähdään suuria tunteita – Maija Vilkkumaa yllättää ystävänsä Anna TulustonKatso videolta Anna Tuluston saama yllätys!
Julkaistu 22.01.2021 21:05
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Anna Tuluston ja Maija Vilkkumaan ystävyys alkoi jo lukiossa, jolloin kaksikkoa yhdisti erityisesti rakkaus Dingo-yhtyettä kohtaan.

Toimittaja ja entinen Ultra Bra -yhtyeen jäsen Anna Tulusto sai osakseen upean yllätyksen kauden viimeisessä Laulu rakkaudelle – Secret Song Suomi -jaksossa, kun hänen ystävänsä Maija Vilkkumaa esitti tälle Dingon klassikkokappaleen itse Pertti "Nipa" Neumann rinnallaan. 

Laulu_rakkaudelle_S1_eps5_NeumannjaMaijaVillkumaa
MTV OY / Atte Mäläskä

Tulusto kertoo olleensa esityksestä "riemunsekaisen liikuttunut". Dingon musiikki liittyy vahvasti Tuluston ja Vilkkumaan yhteiseen nuoruuteen. 

– Nämä ihmiset olivat nähneet tämmöisen vaivan ja tehneet tämän mulle yllätykseksi. Tosi jotenkin otettu olo, Tulusto kuvaili tunnelmiaan esityksen jälkeen MTV Uutisille. 

Vilkkumaan ja Tuluston ystävyys alkoi yhteisen lukiotaipaleen alussa vuonna 1989, kun kumpikin oli 15-vuotias. Tuluston mukaan kaksikkoa yhdisti alusta alkaen se, että he kumpikin olivat kovia Dingo-faneja. 

Yhä tänäkin päivänä Vilkkumaa ja Tulusto ovat läheisiä ystäviä ja käyvätkin säännöllisesti kävellen kiertämässä Helsingin Töölönlahtea keskustellen erilaisista elämään liittyvistä henkilökohtaisista asioista. 

– Maija on hyvin kannustava ja jotenkin semmoinen rohkeutta luova ystävä, Tulusto kuvailee. 

Jopa samalla viikolla, kun Vilkkumaan esitys Laulu rakkaudelle -ohjelmassa kuvattiin, kaksikko kävi yhdessä kävelemässä Töölönlahdella vain muutamaa päivää aiemmin. Tuluston mukaan hän ja Vilkkumaa olivat keskustelleet laajalti kyseisen viikon työkuvioista kummankin osalta, mutta Laulu rakkaudelle -yllätys ei kuitenkaan tullut puheeksi eikä yllätys mennyt pilalle. 

– Mulla vaan kävi mielessä, että sanoisinko jotain tästä, mutta sitten ajattelin, että ei, kun osaan pitää tämän salaisuutena. Ja olen tosi tyytyväinen, että näin kävi, koska tämä yllätyshän oli sitten ihan valtava. Mutta ihan tyynesti siinä mentiin vaan lenkkareissa ympäri Töölönlahtea. 

LUE MYÖS: Tiesitkö? Mariska ja Jari Sarasvuo ovat hyviä ystäviä: "Olen sinulle ikuisesti kiitollinen yhdestä väliintulosta"

Tulusto on työskennellyt pitkään kirjallisuuden parissa ja kertoo nauttivansa työstään täysin rinnoin. Muutenkin hän kuvailee elämäntilanteensa olevan tällä hetkellä 

– Mulla on aikuinen ja melkein aikuinen poika, semmoista aika vapaata ja rentoa elämää. 

Vuosi 2020 oli kuitenkin myös Tulustolle raskas. Poikkeuksellinen tilanne otti päähän ja tuotti hänen mielessään "synkkääkin pohdiskelua". Kulttuuri on kuitenkin antanut voimaa Tulustolle siinä määrin, kun se on ollut erikoistilanteessa mahdollista. 

Itse Tulusto ei kuitenkaan kaipaa esiintymislavoille tai aikoja Ultra Bran riveissä.

– Tykkään kyllä esiintyä mutta olen löytänyt siihen ehkä väylän sen toimittajan työn kautta, että saan tavallaan tehdä ja olla mukana semmoisessa vähän. Se semmoinen nosteinen fiilis on kiva mikä tulee siinä, kun vaikka kuvataan jotain. Olen kyllä tosi omimmillani siinä, mutta ei mun tarvitse mennä rokkiklubin lavalle esiintymään. 

Laulu rakkaudelle: Secret Song Suomi perjantaisin MTV3-kanavalla kello 20.

Lisää aiheesta:

Levyraati muutti Dingon suunnan peruuttamattomasti 40 vuotta sitten – Jarkko Eve muistaa yhä sen hurjimmat hetket: "Jäätiin vähän lähtötelineisiin"Samuli Edelmann palasi siihen, mistä aloitti kaiken 90-luvulla – kertoo avoimesti julkisuuden paineista sekä suuresta ylpeydestään Venla-tytärtä kohtaanKitaristi Emppu Suhonen ei välittänyt Euroviisuista – sitten tuli The Rasmus, joka muutti kaiken: "'Siinä on jotain henkimaailman asioita"Tässä ovat UMK-finalistit – mukana Danny, Teflon Brothers ja viime vuoden voittajaBändikaveritkaan eivät tunnistaneet Neljä Ruusua -yhtyeen laulajaa – Ilkka Alanko huijasi suomalaisia muuntelemalla taidokkaasti ääntään Masked Singer -sarjassaYllättävä ystävyys pysyy vahvana – Michael Monroe pitää tiiviisti yhtä entisen X Factor -suojattinsa kanssa: "Aidosti hyväsydämisiä poikia"
Laulu rakkaudelle – Secret Song SuomiMaija VilkkumaaDingoPertti NeumannTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Laulu rakkaudelle – Secret Song Suomi
  • 31.07.202314:45
    Anssi Kela

    Anssi Kela ja Sipe Santapukki yhteiskuvassa – seuraajat kiinnittivät huomiota miesten yhdennäköisyyteen

  • 26.03.202310:33
    Samuli Edelmann

    Asko Kallosen vaimo Katja Kallio järjestää miehelleen koskettavan yllätyksen: "Meinasin romahtaa, kun biisi alkoi"

  • 19.03.202317:04
    Pirjo Nuotio

    Tiesitkö? Ennen uutisankkurin uraa Pirjo Nuotio haaveili artistin ammatista ja keikkaili Britte-nimellä

  • 19.03.202313:04
    Juha Tapio

    Juha Tapio kertoo elämänsä ihanimmasta yllätyksestä: "En ajatellut kertovani sitä julkisesti"

  • 19.03.202310:02
    Niko Saarinen

    Marja Hintikka huolestuu Niko Saarisen jännityksen tasosta – tarjoutuu taluttamaan hänet tuolille: "Mulla lähtee taju"