Euroopan komissio hyväksyi tiistaina Bonnier AB:n ja Telia Companyn yrityskaupan. MTV Oy on osa Bonnier Broadcastingia.
Kaupan vaikutuksia suomalaiskuluttajille puitiin tiistaina iltapäivällä MTV Uutiset Livessä, jossa siitä olivat keskustelemassa Telia Finlandin liiketoimintajohtaja Heli Partanen ja MTV Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Nordlund.
MTV:n Nordlundin mukaan kyse on historiallisesta kaupasta.
– Hyvin mielenkiintoista siksi, että mediayhtiö yhdistyy modernin teleyhtiön kanssa. Olemme uuden tulevaisuuden edessä, Nordlund kommentoi.
Lue myös: EU-komissio hyväksyy Bonnier Broadcastingin myynnin Telialle
Yhdistyminen antaa Nordlundin mukaan MTV:lle mahdollisuuden kehittää uudenlaisia tuotteita. Mahdollisuuksia tuo etenkin Telian palvelut mobiili- ja laajakaistayhteyksineen.
– Haluamme viihdyttää kuluttajia ajasta ja paikasta riippumatta. Kyllä tämä luo meille todella mielenkiintoisia mahdollisuuksia.
Tuotteet eivät vähene vaan lisääntyvät
EU-komissio on kertonut, että kauppa hyväksytään tietyin ehdoin, sillä se on huolissaan kaupan vaikutuksesta markkinaan. Ehdot ovat Telian Partasen mukaan ymmärrettävät eivätkä sisällä yllätyksiä.
