Ferrarin saksalaiskuski Sebastian Vettel oli aiheuttaa karmean kolarin Venäjän GP:ssä, kun hän peitteli pöyristyttävällä tavalla Mercedeksen brittikuskia Lewis Hamiltonia ensimmäisten varikkopysähdysten jälkeen. Temppu meni tuomaristolla läpi sormien.
Tilanteessa Hamilton yritti kuitata takaisin sijoituksensa, jonka hän oli menettänyt Vettelille pysähdyksien yhteydessä. Sotshin radan pääsuoralla Hamilton sai hyvän imuavun, minkä myötä hän lähestyi kovaa vauhtia Vetteliä.
Hamilton meni sisäpuolelle, tässä tapauksessa oikealle, minkä yhteydessä Vettel lähti tekemään peittelyliikkeitä.
Vettel ei tehnyt vain yhtä, vaan kaksi peittoa, mikä herätti kummastusta jo kisan aikana.
Venäjän GP:n tuomaristo otti tilanteen käsittelyyn. Yllättäen Vettel ei saanut kuitenkaan tempustaan minkäännäköistä rangaistusta. Tämä ihmetytti muun muassa C Moren F1-asiantuntijoita Ossi Oikarista ja Toni Vilanderia.
– Tuomariston perustelu oli se, että toinen liike ei ollut riittävän suuri, jotta siitä olisi pitänyt rangaista. Eihän siellä ollut Hamiltonille tilaa seinän ja Vettelin auton välissä. Jos Hamilton olisi tunkenut sinne, niin molemmat kaverit olisivat olleet pihalla, Oikarinen sanoi.
– Vaarallista. Tuossa on vauhtia 340 kilometriä tunnissa, Vilander sanoi tilanteen analysoinnin yhteydessä.
Oikarinen ihmetteli sitä, miksi F1-tuomariston linja heittelee sen mukaan, minkä tallin kuskeja tilanne koskee.

