Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tässä on hauska mies, jota ilman Suomen olisi käynyt huonosti

Presidentti Urho Kekkonen ei arkaillut laittaa päähänsä lahjaa, jonka sai vuonna 1961 valtiovierailullaan Yhdysvaltojen Minnesotassa. Takanaan vasemmalla ulkoministeri Ahti Karjalainen ja oikealla suurlähettiläs Rafael Seppälä.
Presidentti Urho Kekkonen ei arkaillut laittaa päähänsä lahjaa, jonka sai vuonna 1961 valtiovierailullaan Yhdysvaltojen Minnesotassa. Takanaan vasemmalla ulkoministeri Ahti Karjalainen ja oikealla suurlähettiläs Rafael Seppälä.
Julkaistu 31.10.2011 14:30(Päivitetty 31.10.2011 15:00)

Suomen pitkäaikaisin presidentti oli kaikkien tuntema, mutta jäi silti monelle etäisen myyttiseksi. Raija Oranen yrittää tutustua uudessa kirjassaan lähemmin Urho Kekkoseen.

Raija Oranen julkaisi syyskuussa romaanin Suomen ehkä myyttisimmästä presidentistä, Urho Kekkosesta. Nimeltään Kekkonen on fiktiivinen romaani, mutta kerronta nojaa tositapahtumiin ja todellisiin henkilöihin.

Oranen halusi kirjoittaa kirjan miehestä, josta kaikilla tuntuu olevan mielipide, mutta harvalla oikeaa tietoa.

– Hän oli miellyttävämpi kuin osasin odottaa, Oranen kertoo taustatyön myötä valtiomiehestä saamastaan kuvasta.

Orasella oli aineistonaan kaikki Kekkosesta tähän asti kirjoitetut teokset sekä yksityisiä rakkauskirjeitä.

Kirjailija kokee Kekkoseen hengenheimolaisuutta, koska he ovat molemmat kotoisin Kainuusta.

– Tunnistan hänessä samoja piirteitä kuin itsessäni. Hän oli temperamentiltaan nopea ja kärsimätön. Hän ärsyyntyi helposti, jos toinen ei ymmärtänyt, mitä hän tarkoitti.

Väliajalla kahvia presidentin kanssa

Toisaalta Oranen sanoo, että Kekkonen ei ollut tippaakaan tosikko.

– Hän nauroi paljon ja kertoi vitsejä. Yksi asia oli kuitenkin, mitä hän ei antanut anteeksi. Jos ystävät pettivät hänet, siitä hän ei päässyt koskaan yli, koska hän itse oli äärimmäisen uskollinen ystävilleen.

Henkilökohtaisesti Oranen on tavannut presidentin kahdesti. Ensimmäisen kerran vielä lettipäisenä, kun Kekkonen vieraili Hyrynsalmen kansakoululla ja toisen kerran vuonna 1973, kun Kekkonen tuli katsomaan Orasen näytelmää ylioppilasteatteriin.

– Joimme väliajalla kahvia samassa seurueessa. Hän vaikutti erittäin miellyttävältä, ja hänen seurassaan oli mutkaton olo, Oranen muistelee.

Viestin viejä suurvaltojen välillä

Kirjan tapahtumat liikkuvat 1940- ja 60-lukujen välillä, jolloin Neuvostoliiton ja Yhdysvaltojen välillä riehui kylmä sota.

– Kekkonen osasi myös hoitaa hyvin suhteet itään ja länteen. Kylmän sodan aikana hän toimi tärkeänä viestin välittäjänä Hruštšovin ja Kennedyn välillä. Tarvittaessa Kekkonen myös osasi sanoa ei.

Entä mitä olisi Kekkonen itse tuumannut tästä kirjasta?

– Hän olisi varmaan sanonut että julkaise vaan, mutta vasta sitten, kun olen kuollut.

Yhdestä asiasta Oranen on varma.

– Ilman Kekkosta Suomen olisi käynyt huonosti.

Studio55.fi/Piritta Palokangas

Kansanedustajat äimistyivät – brittimuusikko soitti kitaraa täysistunnossa

Paljastuksia 1970-luvun politiikasta: Suomi oli KGB:n ja CIA:n temmellyskenttä

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa