Pukeutuminen ei ole itsenäisyyspäivän vastaanoton itseisarvo. Asulla vieras kuitenkin osoittaa kunnioitusta juhlan luonnetta ja isäntäväkeä kohtaan. Tapakouluttaja Kaarina Suonperä kertoo MTV3.fin Studio55-ohjelman sivuilla, että virheitä ei pitäisi tapahtua, sillä tietoa etiketistä on runsaasti saatavilla.
Kutsukortin pukeutumisohjeet ovat kaikkialla maailmassa miehen kieltä. Sanat ovat arkipuku, tumma puku, iltapuku (smokki tai tumma puku) ja juhlapuku (frakki tai tumma puku). Linnan kutsukortissa on selkeä pukeutumisohje: juhlapuku.
Juhlapuku on miehellä aina frakki tai tumma puku, ei koskaan smokki. Tumma puku on miehen toiseksi hienoin vaate ja täten aina frakin ja smokin vaihtoehto.
− Linnan juhlien kutsu on tässä maassa arvokkain kutsu, mitä kukaan voi saada. Siksi tuntuu murheelliselta, että siellä näkyy vuodesta toiseen smokkipukuisia herroja. Ohjeet ovat selkeät, ja niiden noudattaminen on mielestäni paitsi kohteliaisuus- myös viitseliäisyysasia, Kaarina Suonperä kertoo Studio55-ohjelman kotisivuilla.
Naisen asu Linnan juhliin on ehdottomasti täyspitkä juhlapuku; ei pikkusievä iltapuku, eikä edestä lyhyt ja takaa pitkä. Suonperä mainitsee varoituksen sanan olkaimettomasta "merenneitoasusta", joka on sinänsä etiketin mukainen.
− Jostain syystä hoikallekin naiselle nousee tällaisessa asussa usein kainalon seudulle yllättävät muhkurat. Sovittaessa ota mukaan teini-ikäinen tyttö, joka on sen verran radikaali, että sanoo mielipiteensä suoraan. Vaikka totuus saattaa kirpaista, muistakaamme, että tytär sanoo asian rakkaudella.
− Myös laahuksellinen puku saattaa olla tungoksessa hankala, niin kaunis kuin se onkin kuvissa. Jälkiruokana on tarjolla usein marjatartaletteja. Sellainen kun tipahtaa lattialle, sotku on hetkessä puvun helmassa, vaikka tarjoiluhenkilökunta on ripeää.
Asun kruunaa hyvä ryhti, kauniisti laitetut hiukset ja hymy kasvoilla. Tiaroille ja kruunuille Suonperä ei keksi aikuisella naisella yhtään järkevää syytä. Mieluummin aito juhlamieli mukaan.
− Huomaavaista muita ihmisiä kohtaan olisi myös se, että jättäisimme kuudennen päivän iltana kaikki voimakkaasti tuoksuvat aineet kotiin ja tilalle mahdollisimman mietoja tuoksuja, jos lainkaan. Vieraiden joukossa on aina myös heitä, joilla on hengitystieongelmia.
