Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä pieni yksityiskohta tuo väriä miesten juhlalookiin: "Aika vapaata riistaa pukeutumisetiketissä"

1:01Sidosteen toimitusjohtaja Janne Tamminen kertoo kuinka sukkayritys sai alkunsa pantatusta kultakellostaSidosteen toimitusjohtaja Janne Tamminen kertoo, kuinka sukkayritys sai alkunsa pantatusta kultakellosta
Julkaistu 09.06.2021 15:30

Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Sidoste on vuonna 1945 perustettu tamperelainen sukkatehdas, jossa tapahtui hiljattain sukupolvenvaihdos. Sukkatehtailija uskoo, että sukat ovat vapaata riistaa pukeutumisetiketissä!

Sidosteen johdossa tehtiin muutama vuosi sitten sukupolvenvaihdos, kun Janne Tamminen aloitti perheyrityksen johdossa. Tamminen on sukkatehtailija neljännessä sukupolvessa ja on johtoon siirtymisensä jälkeen uudistanut perinteikästä yritystä. Joku ehkä muistaa Sidosteen sukanvartta koristaneen kondomimerkinkin.

– Hyvin nuoresta asti tuli sellainen fiilis, että mulla olisi jotain annettavaa tälle yritykselle, Tamminen pohtii.

Hän aloitti jo 14-vuotiaana ruohonjuuritasolta perheyrityksessä työskentelyn. Mielekkäimmäksi puuhaksi Tamminen nostaa varastotyön.

– Pakkaaminen ja lajitelmien teko oli sitä lempipuuhaa, Tamminen toteaa.

Tammisella on haaveet saada bisnes kasvamaan myös kansainvälisillä markkinoilla. Ensiksi täytyy kuitenkin saada kotimaan markkinat kuntoon ja verkkokauppa toimimaan tehokkaasti.

Lue myös: Muistatko Finlaysonin ja Ikean nokittelun? Pieneltä suomalaisyritykseltä viiltävä kuitti tekstiilijättien taistoon: ”Ei se näin ole”

Kultakellosta kaikki lähti

Sidoste sai aikoinaan alkunsa pantatusta kultakellosta. Rahoilla ostettiin ensimmäiset koneet ja suuremmat investoinnit.

– Kyllä nämä ensimmäiset askeleet kunnioitusta herättävät, että sellainen riski otettiin silloin aikanaan, Tamminen toteaa.

Viiden jälkeen -ohjelmassa tutustuttiin tarkemmin alkuperäiseen panttaustodistukseen, jonka mukaan kultakellosta oli saatu 35 000 markkaa.

Voit katsoa kohtalokkaan kultakellon tarinan yllä olevalta videolta.

Kondomisukasta hitti

Tamminen on lähtenyt aktiivisesti uudistamaan perinteisen ja pitkän historian perheyrityksen imagoa niin, että Tamminen toi jopa kondomimerkin sukan varteen.

Se oli tietoinen riski, mutta se kannatti. Kondomimerkillä koristetut sukat ovat olleet verkkokaupan suosituin tuote.

– Ideoitiin, että se voisi olla käyttösukkana ja kovaa valuuttaa esimerkiksi festareilla, Tamminen toteaa.

Riskin ottaminen ei kauheasti Tammista jännittänyt.

– Mulla on sellainen tapa, että haluan ottaa hyviä ja hallittuja riskejä, Tamminen naurahtaa.

Takataskussa on jo valmiina syksylle mahdollisesti seuraavia yllättäviä suunnitelmia Sidoksella.

Lue myös: Porilainen Kalle Mäkelä lopetti lukion 17-vuotiaana ja ryhtyi kynsiyrittäjäksi: "Mentiin kantapään kautta, mutta se näytti olevan hyvä taktiikka"

Sukilla ei voi enää tehdä etikettivirheitä

Sukkamuoti voi olla tänä päivänä aika räiskyvää. Virallisemmissakin tilaisuuksissa voi lahkeesta vilahtaa räikeänkin väriset sukat.

– Mielestäni sukat ovat aika vapaata riistaa pukeutumisetiketissä, Tamminen kuittaa.

Vielä muutama vuosi sitten kaikilla oli vain mustia ja valkoisia sukkia.

– Kyllä ihmiset haluavat väriä ja elämää maailmaan. Sukat on helppo tapa näyttää sitä, Tamminen kommentoi.

Tamminen itse kokeilee aina kaikki suunnitteilla olevat sukkamallit.

– Sukkien myyminen on huomattavasti helpompaa, silloin kun ne itse testannut, Tamminen sanoo.

Katso Sidosteen toimitusjohtajan Janne Tammisen juhlahaastattelu kokonaisuudessaan alta!

12:22Sukkakauppaa yli 75 vuotta –  Erikoishaastattelussa Sidosteen toimitusjohtaja Janne Tamminen

Lue myös: Mies, näin vältät juhlapukeutumisen yleisimmät sudenkuopat – tämä on yleisin virhe

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lisää aiheesta:

Palkittu Almada Label perustettiin keskellä koronaa – näin kivinen oli alkuPia halusi suunnitella itselleen sopivia vaatteita, perustikin yrityksen – 10 vuotta myöhemmin hän on miljonääri: "Lähti ihan hillitön mylly päälle"Mitä päälle vappuhulinoihin? Vaateostoksilla voi käydä kuhina vapun alla – yksi asuste itsestään selvä hitti"Käytät 28:aa tuotetta ja olet silti noin ruma" – tyylikonsultti Tuija Kauppinen puhuu huolitellun ulkonäön puolesta ja saa siitä raivokasta palautetta Mikä on Varustelekan salaisuus? Valtteri loi miljoonabisneksen armeijaylijäämän ympärille: "Rahaa on niin paljon, etten tiedä, mitä sillä tekee"Muistatko Finlaysonin ja Ikean nokittelun? Pieneltä suomalaisyritykseltä viiltävä kuitti tekstiilijättien taistoon: ”Ei se näin ole”
AsusteetJuhlamuotiKesäLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Asusteet
  • 2.11.14:15
    Kauneus ja tyyli

    Suoraan töistä pikkujouluihin? Näin loihdit arkiasusta hetkessä juhlavamman

  • 22.9.08:30
    Silmälasit

    Optikot voivat määrätä silmälaseja nyt vaikka vauvoille ilman lääkärin tutkimusta – suuri huoli lasten silmäterveydestä

  • 14.9.13:45
    Näkö

    Ikänäkö on ikääntymiseen liittyvä normaali ilmiö: Nämä merkit kertovat, että laseille on tarvetta

  • 7.9.13:01
    Kauneus ja tyyli

    Repeävätkö sukkahousut aina? Näin puet ne oikein

  • 3.6.12:14
    Raha

    Kullan hinta ennätyskorkealla – toimittaja yllättyi arkikorujensa arvosta