Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä mies ei ole käynyt suihkussa 12 vuoteen – ja nyt hän myy sinulle kosmetiikkaa!

Whitlockin tarina on kiinnostanut lukijoita ympäri maailman.
Whitlockin tarina on kiinnostanut lukijoita ympäri maailman. Shuttersock
Julkaistu 21.09.2015 14:31

MTV LIFESTYLE

Startup-yritys AOBiomen perustajajäsen David Whitlock ei ole käynyt suihkussa 12 vuoteen, sillä hän ei halua pestä bakteereja pois iholtaan. 

Startup-yritys AOBiomen perustajajäsen David Whitlock ei ole käynyt suihkussa 12 vuoteen, sillä uskoo sen tuhoavan kehon hyviä bakteereja. Nyt hänen yrityksensä myy kosmetiikkasarjaa, jonka tarkoituksena on parantaa ihon bakteerikantaa – tuotteet kirjaimellisesti lisäävät bakteereja iholla. 

– Kukaan ei ole tehnyt kliinistä tutkimusta päivittäin suihkussa käymisen vaikutuksista, joten miksi olemme sitä mieltä että se on terveellinen tapa, Whitloc kysyy CBS Bostonin haastattelussa. 

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Whitlockin mukaan puhdistamme ihoa liikaa, mikä vaikuttaa kehomme bakteeritasapainoon. AOBime-tuotesarjan tarkoituksena on tuoda ihollemme bakteereja, joita löytyy muun muassa mullasta ja luonnonvesistä – yrityksen perusajatus on, että tarvitsemme hieman enemmän likaa elämäämme. 

AOBiome on toi kesäkuussa markkinoille shampoon, pesuaineen ja suihkeen, joka sisältää eläviä bakteereja. Shampoo ja pesuaine eivät sisällä bakteereja, mutta eivät myöskään poista niitä iholta. 

New York Timesin Julia Scott päätti kokeilla yrityksen tuotteita kuukauden verran, mutta ei vakuuttunut niiden tehosta: hänen hiuksensa olivat niin rasvaiset, että ne värjäytyivät tummemmiksi ja hän kertoo kehonsa tuoksuneen niin voimakkaalle, että hän lopulta päätyi pidättäytymään sosiaalisesta kanssakäymisestä niin paljon kuin mahdollista. Kuitenkin hän kertoo ihonsa olleen ensimmäistä kertaa todella hyvässä kunnossa. 

– Ihostani tuli pehmeämpi ja tasaisempi, aivan kuin se olisi imenyt kosteutta itseensä. Lisäksi aiemmin kärsimistäni hormoninäppylöistä ei ollut tietoakaan. Näytti jopa siltä että ihohuokoseni pienentyivät!, hän kirjoittaa ja jatkaa: 

– Muistan taistelleeni teininä aknea vastaan antibiootein, miten hauskaa olisikaan jos juuri bakteerien lisääminen olisikin ollut vastaus ongelmaani, hän kirjoittaa. 

Lisää aiheesta:

Diana kurkkasi puhdistusainepurkkinsa sisälle ja kauhistuiBrenda lopetti botoxin käytön 20 vuoden jälkeen – tämä on tilanne nyt: "Kasvojeni lihakset eivät juuri liiku..."Australialaisnaisen esimerkki todistaa, miksei finnejä kannata ikinä puristella itse – "Sietämätöntä kipua"Lääkäri lopetti turhina pitämiensä pesuaineiden käytön viisi vuotta sitten: "Haisen ihmiseltä"Mieletön muutos ihon kunnossa – näin teinityttö väittää parantaneen pahan iho-ongelmansa70-vuotiaalla naisella kyseenalainen tapa hoitaa ihoaan: "Useimmat ihmiset järkyttyvät kuullessaan ikäni"
Terveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 12:54
    Rosanna Kulju

    Rosanna Kulju yllätti suorassa lähetyksessä paljastuksellaan: "Minulla menee ihan kylmät väreet!"

  • 06:46
    Näkö

    Tällaista on näkövammaisen arki suomalaisessa ruokakaupassa – "Voi olla ihan tuuripeliä"

  • 05:15
    Asian ytimessä.doc

    "Turvallinen" kipulääke ajoi Yhdysvallat kriisiin – pysäyttävä hetki sai opioideja määränneen lääkärin havahtumaan

  • Eilen18:02
    Kuopio

    Kansanedustajan ovikello soi keskellä yötä: "Ilman kenkiä ja kylmettynyt"

  • Eilen15:59
    Asian ytimessä.doc

    Joka seitsemäs suomalainen masentuu elämänsä aikana – tällainen on yksinäisyyden yhteys masennukseen