Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä näyttää Trumpin tullipolitiikka: Nämä maat pettyivät

2:03Näin USA:n uudet tullit vaikuttavat ympäri maailmaaVideo: Näin USA:n uudet tullit vaikuttavat ympäri maailmaa
Julkaistu 01.08.2025 20:54
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Moni maa huokaisi helpotuksesta kuulleessaan presidentti Donald Trumpin tulli-ilmoitukset eilen illalla. Jotkut maat taas pettyivät ja pahasti. 

Euroopan maista Sveitsi ilmaisi syvän harmituksensa, kun sille kaavaillut 31 prosentin tullit nostettiin 39 prosenttiin. Sveitsi tuo Yhdysvaltoihin paljon jalometalleja, kuten kultaa. Lisäksi se on yksi suurimmista lääkkeiden, ja myös suklaan tuoja. 

Kanadan tullit nostettiin 25 prosentista 35 prosenttiin. Pääministeri Mark Carney kutsui tulleja suureksi pettymykseksi. USMCA (United States–Mexico–Canada) -sopimus kuitenkin suojaa Kanadaa monila tulleita mutta tänään voimaan tulleet tuontitullit vaikuttavat kuitenkin ainakin etenkin puu-, teräs- ja autokauppaan. 

Lue myös: Kanada pettyi Trumpin päätökseen

Syyrialle ilmoitettiin eilen kokonaan uudet tullit, 41 prosenttia, joka on toiseksi korkein Brasilian 50 prosentin jälkeen.

Brasilian – latinalaisen Amerikan suurimman talousmahdin – korkeita tulleja selittää presidentti Trumpin poliittinen motiivi. 

Brasilian entinen presidentti ja Trumpin liittolainen Jair Bolsonaro on nostettu syytteeseen vallankaappausyrityksestä sen jälkeen, kun hän hävisi vuoden 2022 presidentinvaalit ja hänen kannattajansa ryntäsivät hallituksen rakennuksiin Brasiliassa. 

Lue myös: Tästä Trumpin tullipolitiikassa on kyse

Afrikka ja Aasia saivat helpotuksia

Enimmäkseen tullit kuitenkin laskivat, eli monet maat ovat myös olleet ainakin suhteellisen tyytyväisiä. EU:n tullit jäävät aiemmin sovittuun 15 prosenttiin. 

Moni Afrikan ja Aasian maa taas sai hilattua tullejaan reilusti alas alkuperäisistä uhkauksista. Esimerkiksi Afrikan maat, Lesotho viidestäkymmenestä viiteentoista ja Mauritius neljästäkymmenestä viiteentoista.

Halpojen vaatteiden valmistajista esimerkiksi Bangladesh on tyytyväinen, että sai laskettua tekstiilejä koskevat tullit 20 prosenttiin. 

Lue myös: MTV:n kirjeenvaihtaja Trumpin tullipäätöksistä: ”Ei ole nähty lähes sataan vuoteen"

Yhdysvaltojen suurimmista kauppakumppaneista vielä Meksiko ja Kiina neuvottelevat tulleista.

Asiantuntijoiden mukaan Trumpin tullipolitiikan vaikutukset ja etenkin kriteerit tulliprosenteille ovat hyvin epäselvät. Todennäköistä on, että presidentti Trump käyttää ainakin korotettuja tulliprosentteja neuvottelutaktiikkana. 

Katso jutun alussa olevalta videolta koonti siitä, miten USA:n uudet tullit vaikuttavat ympäri maailmaa.

Lisää aiheesta:

Vapaan kaupan aika on ohi EU:ssa – "Muutoksethan ovat tulleet aivan ennennäkemättömällä nopeudella"Yhdysvaltain kauppasopimuksien määräaika umpeutuu torstaina – useita maita odottaa jättitullitTrump syyttää jälleen KiinaaSyövätkö Trumpin tullit talouskasvumme? "Suomalaisilla varmaan hatut täynnä jäitä"Trumpin tullit ovat nyt voimassa10 vastausta kauppasodasta: Näin Trumpin tullit iskevät
TalousDonald TrumpTrumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä