Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tästä Trumpin tullipolitiikassa on kyse

2:08Trump määräsi korkeampia tulleja kymmenille maille – astuvat voimaan viikon päästäKatso uutisjuttumme Trumpin määräämistä tulleista, jotka tulevat voimaan 8. elokuuta.
Julkaistu 01.08.2025 17:27

Elmo Eskelinen, MTV UUTISET

Trumpin toisella presidenttikaudella tullit ja protektionismi ovat olleet keskeisessä roolissa, mutta miksi tullipolitiikkaa tehdään?

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoitti perjantain vastaisena yönä Suomen aikaa uusista tullimaksuista maille, joiden kanssa Yhdysvallat ei ole solminut kauppasopimuksia.

Viime sunnuntaina Trump ja Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ilmoittivat päässeensä sopuun 15 prosentin tulleista USA:n ja EU:n välillä. 

Tässä jutussa käymme läpi, mitä tullipolitiikan taustalla on ja miten tullit vaikuttavat talouteen.

Taustalla alijäämäinen vaihtotase

Trump on tunnettu jo kauan oman maan tuotannon ja työpaikkojen suojelun kannattajana. Jo Trumpin ensimmäisellä kaudella tuontitulleja asetettiin erityisesti Kiinaan, mutta myös muille kauppakumppaneille.  

Trumpin "Amerikka ensin" -linja korostaa Yhdysvaltojen omavaraisuutta. Ideologian taustalla on hänen ärtymyksensä Yhdysvaltojen vaihtotaseiden alijäämään usean vuosikymmenen ajalta. Käytännössä siis Yhdysvaltoihin tuodaan enemmän tavaroita kuin sieltä maailmalle viedään.

Tavoitteena työpaikkojen suojelu

Viime vuosikymmeninä niin sanottu Kiina-ilmiö eli yritysten tuotannon siirtäminen kustannustehokkuuden mukaan halvempiin maihin on kasvattanut suosiotaan. Yritysten tuotannon siirtyminen pois kotimaasta näkyy työpaikkojen sekä verotulojen vähenemisenä. Tuontitulleja asettamalla Trump pyrkii lisäämään yritysten investointeja Yhdysvaltoihin sekä pitämään jo maassa olevat yhtiöt siellä.Yhdysvaltojen liittovaltio on velkaantunut jo pitkään, ja nykyinen julkinen velkataso on noin 120 prosenttia bruttokansantuotteesta. Tulleilla pyritään tasapainottamaan Yhdysvaltojen korkeaa valtionvelan tasoa ja mahdollistamaan laajat veroalennukset.Trumpin heinäkuun alussa hyväksytty "suuri kaunis lakipaketti” pitää sisällään lukuisia veroalennuksia sekä taloudellisia huojennuksia erityisesti yrityksille ja suurituloisille. Lakipaketti aiotaan rahoittaa osin juuri tulleista saatavilla tuloilla.





Kasvu hidastuu

Tuontitullien yleistyminen hidastaa merkittävästi maailmankaupan kehitystä ja kasvua. Tullien vallitessa tavaroiden kaupankäynti ja liikkuminen hidastuu merkittävästi. Myös EU:n talouskasvu hidastuu tänä vuonna tullien vuoksi.

Vaikka Yhdysvaltojen liittovaltion kassaan kilahtaa tullien myötä noin 30 miljardia dollaria lisää kuukaudessa, kärsii myös Yhdysvaltojen talous tulleista.

Myös Suomi kärsii

Tullit osuvat kovaa myös Suomen talouteen. Suomi on erittäin vientivetoinen valtio, ja Yhdysvallat on Suomen kolmanneksi suurin vientimarkkina noin kymmenen prosentin osuudella koko viennistä. Suomen teollisuuden kilpailukyky heikkenee vientitavaroiden hintojen kallistuessa. 

Osuuspankin arvion mukaan Suomen bruttokansantuote kärsii tulleista noin 0,2–0,3 prosenttia. Kauppasopu toi kuitenkin pitkään toivottua vakautta ja ennustettavuutta talouden näkymiin. Kokonaisuudessaan Suomen talouden arvioidaan tulleista huolimatta kasvavan tänä vuonna noin prosentin.

Lue lisää: 

Helena Petäistön kolumni: Eurooppa joutui hyväksymään sovun, joka muistuttaa suojelurahan maksamista

Lue lisää: Uudet tullit vaikuttavat EU:n talouteen negatiivisesti – "vältyttiin pahimmalta uhalta"

Purra tullisovusta: "Lähes käsittämättömän huono"

Lisää aiheesta:

EU:n ja Trumpin tullidiilistä uutta tietoa: eurooppalaisille autotehtaille ehdollista helpotustaVapaan kaupan aika on ohi EU:ssa – "Muutoksethan ovat tulleet aivan ennennäkemättömällä nopeudella"Tätä on USA:n ja Suomen välinen kauppa ennen tullisotaa – korvaavat kauppakaverit jo mielessäVille Tavio: Trumpin tullit tulevat Suomelle kalliiksiTrump määräsi EU:lle 20 prosentin tullitKirjeenvaihtajan kommentti: Tänään koittaa Trumpin tullien "Vapautuksen päivä" – näin Trumpin kauppasota iskee suomalaisiin
TalousDonald TrumpTulli

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • 2.11.19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia