Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä näyttää Googlen oma Android-käyttöliittymä vuoden 2016 Nexus-puhelimissa

Julkaistu 02.08.2016 23:47
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Googlen odotetaan julkaisevan jälleen kaksin kappalein uusia Nexus-puhelimia tänä vuonna, ja sen lisäksi, että ne toimivat uudella Android 7.0 Nougat -käyttöjärjestelmällä, odotettavissa on myös uudistunut käyttöliittymä. Android Police pääsi jo näkemään puhtaan Androidin uuden ilmeen.

Googlen oma ”launcher” eli käynnistyssovellus Androidille on uudistumassa aiempaan nähden, ja merkille pantavaa on muun muassa se, että erillistä kuvaketta sovellusvalikolle ei enää ole. Sovellusvalikko on edelleen tallessa, mutta siihen pääsee käsiksi eri tavalla kuin aiemmin. Alaosan kuvakkeet ovat näkyvissä ikään kuin ”huurretun lasin” päällä, ja sovellusvalikon saa esiin pyyhkäisemällä tuota huurrettua lasia ylöspäin tai näpäyttämällä kuvakkeiden yläpuolella näkyvää pientä nuolta. Sovellusvalikon yläreunassa näkyy hakupalkki sovellusten etsimiseen ja sovellusvalikon saa suljettua pyyhkäisemällä alas tai painamalla paluunäppäintä.

Kotivalikosta puuttuu aiemmasta versiosta löytynyt Googlen haku-pienoisohjelma eli widget, ja sen tilalla on kalenteri-widget ja pieni, Googlen G-logolla varustettu painike. Painike näyttää siltä, että sitä mahdollisesti kuuluisi vetää, mutta itse asiassa sitä näpäyttämällä esiin aukeaa Google-haku. Android Policen näkemässä versiossa tästä Googlen käynnistyssovelluksesta ei yläosan kalenteri-widgettiä saanut siirrettyä tai poistettua.

Android Policen mukaan tämän vuodon lähde on hyvin luotettava, eli Google todella on tuomassa uudistuneen käynnistyssovelluksen Nexus-laitteille. On kuitenkin mahdollista, että se vielä muuttuu jonkin verran nyt nähdystä ennen virallista julkaisua. Näistä kuvista ja kuvauksista saa kuitenkin jo hieman käsitystä siitä, mihin suuntaan Google on puhtaan Androidin käyttöliittymää muuttamassa.

Lisää aiheesta:

Google julkaisi Android 9.0 Pie -käyttöjärjestelmäversion – tällaisia uudistuksia merkittävä päivitys tuoGoogle paljasti lisää Android P:stä: yksinkertaistettu käyttöliittymä, lisää akunkestoa tekoälyllä ja digitaalista hyvinvointiaNäin tuleva Android O parantaa puhelimen käyttöä ja toimintaaSamsung Galaxy S7 sai jättipäivityksen - nämä asiat todella muuttuivatArvostelussa iPhonen uusi iOS 10: Apple avasi oven parannuksilleUudesta Androidista löytyi piilotettu ominaisuus
GoogleDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Google
  • 10.10.17:00
    Someäidit

    Kaksi äitiä -tubettajat Suski ja Ella: Vauva!

  • 6.10.09:16
    Sonja Hämäläinen

    Youtube-tähti Soikku odottaa perheenlisäystä – syksyiset otokset julki

  • 30.9.07:07
    YouTube

    Youtube maksaa Trumpille miljoonakorvaukset

  • 26.9.09:01
    Tekoäly

    Kannattaako esseetä kirjoittaa ChatGPT:llä? Tutkijat kiirehtivät havaintonsa julkaisua

  • 16.9.08:38
    Iso-Britannia

    Googlelta miljardi-investointi