Tajuttomuuden aiheuttama aivovamma altistaa Parkinsonin taudille
Parkinsonin tauti kehittyy tavallista todennäköisemmin potilaille, jotka ovat kokeneet tajuttomuuden aiheuttavan aivovamman jossain vaiheessa elämäänsä. Aivovammat eivät kuitenkin näyttäisi suurentavan dementian ja Alzheimerin taudin riskiä, vaikka niin on joissain tutkimuksissa havaittu.
Tiedot käyvät ilmi tuoreesta yhdysvaltalaistutkimuksesta, joka on tiettävästi suurin tehty selvitys aivovammojen ja myöhempien neurologisten sairauksien yhteyksistä. Tutkimuksessa yhdistettiin kolmen tutkimuksen aineistot, jotka koostuivat yhteensä 7 100 keskimäärin 80-vuotiaan potilaan seurantatiedoista. Osasta potilaista oli saatavilla myös ruumiinavaustiedot.
Analyysin perusteella aivovamman saaneet sairastuivat Parkinsonin tautiin lähes neljä kertaa todennäköisemmin kuin osallistujat, jotka eivät olleet saaneet tajuttomuuden aiheuttavaa aivovammaa. Parkinson-oireet myös etenivät heillä nopeammin.
Dementia tai Alzheimerin tauti eivät olleet tavallista yleisempiä aivovamman saaneilla, mutta pienet mikroinfarktit, jotka ovat dementian riskitekijöitä, sen sijaan olivat. Myös aivoihin ilmaantuvat ja dementiaa aiheuttavat Levyn kappaleet olivat yleisempiä aivovamman saaneilla.
Tutkimus julkaistiin Jama Neurology -lehdessä.
Parkinsonin tautia sairastaa noin 14 000 suomalaista. Se on parantumaton, tuntemattomasta syystä johtuva hermostollinen sairaus, joka aiheuttaa muun muassa vapinaa, lihasjäykkyyttä ja liikkeiden hidastumista. Yleensä tauti todetaan 50–70-vuotiailla.
Copyright Duodecim 2016. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
15:46
Vaasassa suuri tulipalo muuntajatehtaalla – ihmisiä kehotetaan sulkemaan ikkunat myrkyllisen savun vuoksi
-
15:42
Rikostoimittajat huolissaan: Uskalletaanko poliisissa puuttua työkaverin tekemisiin? Poliisimiehen käytös oikeudessa herättää kysymyksiä
-
15:30
Näin SM-liigan outo erikoisuus vaikuttaa välieräarkeen – Jussi Tapola: "Ei tämä optimaalinen tilanne ole"
-
15:30
Muotiasiantuntija huomasi muutoksen puolueiden puheenjohtajien tyyleissä vaalien lähestyessä – paljastaa, kuka on tyylionnistuja
-
15:27
Urho Kekkosen kansallispuistossa lumivyöry – kolme hiihtäjää selvisi ilman vahinkoja
-
15:14
Lähde: SM-liigassa ihastuttanut veljespari palaa Suomeen
-
14:56
Kommentti: KOK:n Venäjä-ulostulo on kelvoton tekele – selkärangaton vastuunpakoilu henkilöityy tähän mieheen
-
14:52
Ruotsissa lääninhallituksiin saapunut jauhemaisia kirjeitä – sisällöstä ei vielä tietoa
-
14:41
Ilves ja Tappara yrittävät välttää Jokerien kohtalon – erikoisessa ohjelmassa on hopeareunus, joka saa kassan kilisemään
-
14:31
Koronapandemia kolhaisi ihmissuhteita: Professori nimeää merkittävimmät vaikutukset
-
14:26
Brad Pitt myi Hollywoodin megakartanonsa jättimäisellä summalla – asui siellä entisen vaimonsa Angelina Jolien kanssa
-
14:24
Venäjä: Jos teemme ydinasetestin, emme ilmoita siitä Yhdysvalloille etukäteen – MTV seuraa sotaa
-
14:10
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivoo puolueilta sovun siementä: "Maailmanmenon arvaamattomuus väistämättä jatkuu"
-
13:51
Kuva Erling Haalandista ökyauton ratissa käynnisti poliisitutkinnan
-
13:47
Sanna Marin, Petteri Orpo vai Riikka Purra? Kysyimme, kuka heistä olisi parasta seuraa oluelle
-
13:42
Uhria pahoinpideltiin ja muilutettiin ympäri Uuttamaata – hovioikeus hylkäsi naisen syytteen törkeästä pahoinpitelystä
-
13:11
Valtava pentue: Tanskandoggi synnytti 21 pentua Yhdysvalloissa
-
12:36
Björn Wahlroosin johtama Sampo jakautuu – Mandatum listataan erillisenä yhtiönä
-
12:33
Venäjän suurlähettiläs: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys tekee niistä "sotilaallisten vastatoimien oikeutettuja kohteita"
-
12:30
Tuore Venäjä-päätös nosti myrskyn valtiojohdossa – rääväsuinen Maria Zaharova jakeli heti kovia syytöksiä
-
Lataa lisää