Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyrian kapinallisjohtaja keskusteli vallanvaihdosta ex-pääministerin kanssa – al-Assadin sotilaita armahdettu

Syyrialaiset odottavat pääsyä Syyriaan Turkista Cilvegozun rajaportilla.
Syyrialaiset odottavat pääsyä Syyriaan Turkista Cilvegozun rajaportilla.
Julkaistu 09.12.2024 20:32

MTV UUTISET – STT

Syyrian islamistikapinallisten johtaja Abu Muhammad al-Julani on tavannut romahtaneen hallinnon pääministerin Muhammad al-Jalalin, kapinalliset kertovat. 

Kapinallisten Telegram-kanavalla julkaistun lausunnon mukaan he keskustelivat tapaamisessaan vallanvaihdosta presidentti Bashar al-Assadin paettua maasta.

Tapaamisesta julkaistulla lyhyellä videolla näkyy myös maan väliaikaisen hallituksen pääministeri Muhammad Bashir.

Al-Assadin sotilaita armahdettu

Syyrian kapinalliset ovat ilmoittaneet armahtaneensa syrjäytetyn al-Assadin hallinnon sotilaat, kertoo uutiskanava CNN.

Kapinallisten sotilasjohto ilmoitti lausunnossaan yleisen armahduksen koskevan kaikkia pakollisessa palveluksessa olleita asevelvollisia. Lausunnon mukaan heidän turvallisuutensa taataan ja heidän vahingoittamisensa on ehdottomasti kiellettyä.

Sen sijaan armahdus ei koske vapaaehtoisena palvelukseen ilmoittautuneita upseereita ja sotilaita, lausunnossa sanotaan.

Lue lisää: Syyrian tulevaisuudessa suuri ja pelottava kysymys: "Yleensä kun islamistit nousevat valtaan, alussa on hymykampanja"

Lisää aiheesta:

Syyriaan uusi väliaikainen hallitusSyyriassa kapinallisryhmät ovat suostuneet hajautumaan ja liittymään maan armeijaanSyyrian entinen valtapuolue lopetti toimintansaVideo: Näin al-Assadin hallinnon kukistumista juhlitaan SyyriassaAl-Assadin palatsissa hurja näky – kapinalliset valtasivatSyyrian Assad lupaa armahtaa antautuvat kapinalliset
SyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 14.12.21:48
    Yhdysvallat

    Syyriassa pidätyksiä amerikkalaisten ampumisesta

  • 13.12.21:36
    Isis

    Trump uhkaa Isisiä kostolla

  • 11.11.07:54
    Yhdysvallat

    Terroristilistalla vielä perjantaina – nyt tämä mies tapasi Trumpin Valkoisessa talossa piilossa medialta

  • 10.11.09:16
    Yhdysvallat

    Trump tapaa entisen al-Qaidan jäsenen Valkoisessa talossa

  • 21.9.16:56
    YK

    Matkustuskiellossa oleva Syyrian presidentti matkustaa Yhdysvaltoihin