Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suvi jätti kilttiluontoisen Lysti-koiran 10 minuutiksi yksin pihalle – kauaskantoiset seuraukset: "Niitä on vieläkin siellä"

Julkaistu 09.09.2020 06:50

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Huvittava kuva todistaa, miksi koiraa ja tyynyä ei kannata laittaa samaan aikaan ulos tuulettumaan.

Suositussa Facebook-ryhmässä on syyskuussa naurettu kuvalle, johon moni koiranomistaja samaistuu. Kuvassa musta labradorinnoutaja seisoo keskellä untuvakasaa ja katsoo viattomasti kameraan vieressään puhki revitty tyyny, jonka repaleita eläimen suusta roikkuu.

Kuva on kerännyt yli 7500 reaktiota ja moni kommentoija on osoittanut vitsikkäästi myötätuntoa koiraparalle, jonka vieressä tyyny on sattunut räjähtämään.

118988553_341113073678853_5712848437657150029_n
Kuva: Suvi Ollanketo.Suvi Ollanketo

Läpikotainen tuuletus

Kuvan keräämä suosio tuli yllätyksenä sen ottaneelle Suvi Ollankedolle. Ruskolla asuva nainen kertoo MTV Uutisille, että hupaisa tapaus sattui itse asiassa jo talvella 2015.

Tuolloin Suvi oli pistänyt höyhentyynyn terassille tuulettumaan. Aidatulle pihalle pääsi myös opaskoirakasvatti Lysti. Suvi luonnehtii Lystiä ihanaksi, taitavaksi, viisaaksi ja kiltiksi koiraksi. Se ei ollut tehnyt koulutuksensa aikana mitään tuhmuuksia.

Mutta kerta se on ensimmäinenkin. Tyyny oli ollut tuulettumassa koiravahdin kanssa kymmenisen minuuttia, kun Suvi huomasi, että terassi oli muuttunut höyhenpelloksi. Lysti osoittautui kaikkien hyvien piirteidensä lisäksi aikaansaavaksi tyynyn pöyhijäksi.

Höyhentyynyn hampaissaan tuhonnut koira ei vaikuttanut kärsivän syyllisyyden tunnoista vaan oli ainoastaan iloinen Suvin nähdessään.

Lue myös: Omistaja meni suihkuun ja jätti koirat touhuamaan keskenään – alle kymmenessä minuutissa kaksikon ulkonäkö oli muuttunut täysin

Höyhenet jäivät muistoksi

Lysti alkoi työskennellä opaskoirana vuonna 2016, minkä jälkeen Suvi on tavannut koiran kolmesti. Muisto Lystin hampaissa tuuletetusta tyynystä kuitenkin elää edelleen – kirjaimellisesti. 

Höyhenet nimittäin tarttuivat terassiin kiinni ”järjettömän tiukasti”. Huolimatta lukuisista puhdistusyrityksistä esimerkiksi harjalla, painepesurilla ja lehtipuhaltimella, tulokset jäivät laihoiksi. 

– Uskon, että niitä on vieläkin siellä, toteaa jo asunnosta pois muuttanut Suvi.

Lystin kepponen ei ole missään vaiheessa kasvattajia vihastuttanut, ainoastaan naurattanut. Ja niin lämmin muisto tekee edelleen.

Lue myös: Lapsi oli tunnin hiljaa eikä koiraa näkynyt missään – äiti tajusi liian myöhään, mistä oli kyse

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lisää aiheesta:

Piian vanha koiramuisto nousi hitiksi: "Seurasi paljon naurua""Se on rikki" – kultaisennoutajan hulvaton häntäleikki naurattaa somessaBullterrieri ei saanut huomiota ja päätyi odottamattomaan ratkaisuun – video naurattaa somessa: "Juuri se syy, miksi kaikilla pitäisi olla lemmikki"Omistaja meni suihkuun ja jätti koirat touhuamaan keskenään – alle kymmenessä minuutissa kaksikon ulkonäkö oli muuttunut täysinOmistaja pelkäsi pahinta, kun koira katosi eräänä iltana – todellinen syy on koomisen suloinen: "Se ei edes nostanut päätään, kun juoksin sen luokse"Petran kuva saa hieraisemaan silmiä – outo lemmikkipari yllätti omistajankin: ”Katsoin hetken aikaa, että mitä täällä tapahtuu”
KoiratHuumoriSomehititHyvän mielen jututLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä