Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suuri suru valtasi Mäntsälän: "Olemme sanattomia"

0:416-vuotias jäi rakennustelineiden alle ja kuoli Mäntsälässä6-vuotias jäi rakennustelineiden alle ja kuoli Mäntsälässä.
Julkaistu 07.10.2024 17:20
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

6-vuotias lapsi kuoli jäätyään rakennustelineiden alle eilen Mäntsälässä. Kunnassa järjestetään tänään illalla muistotilaisuus lapselle.

Mäntsälän seurakunnan rovasti Tarja Meijer kertoo MTV Uutisille sähköpostitse, että onnettomuus on järkyttänyt paikallisia syvästi.

– Olemme sanattomia tämän suuren surun edessä.

Meijer kertoo, että monet ovat ilmaisseet lämpimän osanottonsa ja tukensa uhrien läheisille sosiaalisen median kautta ja viemällä paikan päälle kynttilöitä.

– Olen eilen ja tänään keskustellut monien ihmisten kanssa, niin myös muut seurakunnan työntekijät. Tällaisena hetkenä on tärkeää voida ilmaista tunteitaan, järkytystä ja surua.

Mäntälä, kynttilätPikkulapsen kuolema on koskettanut ihmisiä syvästi noin 21 000 asukkaan Mäntsälässä.Lehtikuva

Meijer yhdessä koko seurakunnan kanssa haluaa muistuttaa, että kenenkään ei tarvitse jäädä surun kanssa yksin. 

– Yhteen kokoontuminen on lohdullista.

Rovasti Meijer kertoo, että Mäntsälän kirkko on tänään illalla kello 18–20 auki, jotta ihmiset voivat halutessaan tulla hiljentymään tai esimerkiksi puhumaan seurakunnan työntekijän kanssa.

Lue myös: 6-vuotiaan kuolemaan johtanut onnettomuus tapahtui naapurin pihalla – poliisilta uutta tietoa

Kynttilät lepattavat paikalla, jossa pieni poika menetti henkensä: "Raskas asia koko Mäntsälälle"

Onnettomuus kesken leikkien

Sunnuntaina tapahtunut kuolemaan johtanut onnettomuus sai alkunsa, kun toistensa naapureina asuneet 5- ja 6-vuotiaat pojat olivat olleet kahdestaan leikkimässä 5-vuotiaan kotipihalla. 

Pihassa oli ollut mineriittilevyillä lastattu pyörillä varustettu kuljetuslaite, joka tutkinnanjohtajan mukaan oli 1,5 metriä korkea. Pojat olivat leikkineet sen päällä. 

Kuljetuslaite kaatui vakavin seurauksin. Toinen pojista menehtyi ja toinen loukkaantui vakavasti. 

Lisää aiheesta:

Nurmijärven turmapaikalla kynttilämeri – "Valtakunnallinen tragedia"Kynttilät lepattavat paikalla, jossa pieni poika menetti henkensä: "Raskas asia koko Mäntsälälle"MTV Uutiset 4-vuotiaan lapsen suruhartaudessa Joensuussa: "Ihmisillä tarve muistaa pienokaista""Kaikki tuntevat kaikki" – 14-vuotiaan pojan kohtalo hiljensi Vantaan AskistonViitasaari suree hevosten juomasaaviin hukkunutta pikkupoikaa – "Todella pahalta tuntuu, erityisesti perheen puolesta"Katkeroitunut isä surmasi lapsensa leikkipuistossa – Yhteinen suru valtasi Porvoon: "Järkyttää, suututtaa, raivostuttaa"
KuolemantapauksetMäntsäläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuolemantapaukset
  • 18:11
    Liikenneonnettomuudet

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 15:21
    Kuolleet

    Näyttelijä Robert Redford on kuollut

  • 11:46
    Kuolleet

    Mattijuhani Koponen on kuollut

  • 07:30
    Charlie Kirk

    WP: Charlie Kirkin ampumisesta epäillyn kerrotaan tunnustaneen – "Huonoja uutisia teille kaikille"

  • Eilen21:57
    Alppihiihto

    Järkyttävä onnettomuus: alppihiihtäjä Matteo Franzoso, 25, on kuollut