Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa halutaan kansainvälisen lajiliiton venäläispomo ulos: "Mitään ei ole tapahtunut"

Venäläinen Boris Skrynnik on toiminut pitkään Kansainvälisen jääpalloliiton puheenjohtajana.
Venäläinen Boris Skrynnik on toiminut pitkään Kansainvälisen jääpalloliiton puheenjohtajana.imago sportfotodienst/ All Over Press
Julkaistu 12.09.2022 20:50

MTV URHEILU – STT

Suomen Jääpalloliitto kertoi maanantaina lähestyneensä lajin kansainvälistä liittoa FIB:tä ponnella, jossa se esittää FIB:n puheenjohtajan vapauttamista tehtävistään. FIB:tä on vuodesta 2005 lähtien johtanut venäläinen Boris Skrynnik.

Kansainvälinen jääpallotoiminta on ollut pysähdyksissä viime vuodet koronaviruspandemian sekä Venäjän Ukrainassa aloittaman sodan takia. Miesten MM-kisat pelattiin viimeksi tammikuussa 2019, ja viimeksi lajin kolme suurta eli Venäjä, Ruotsi ja Suomi ovat kohdanneet tammikuussa 2020.

Jääpalloliitto katsoo, että FIB ei ole nykyisen johdon alaisuudessa kyennyt täyttämään tehtäviään.

– Suomi ja myös muut maat haluavat päästä eteenpäin, mutta mitään ei ole tapahtunut (lajin kansainvälisessä toiminnassa). Meillä ei ole hyväksyttyä kansainvälistä kalenteria, minkä pohjalta suunnitella kansallista toimintaa. Tämä ei ole hyvää hallintoa, Jääpalloliiton toiminnanjohtaja Tobias Karlsson kertoi STT:lle.

– Ja näyttää, että tämä nykyinen tilanne sopii FIB:n nykyjohdolle.

Karlssonin mukaan Suomen liitto on koordinoinut ponttaan muiden Pohjoismaiden (Ruotsi, Norja) kanssa. Tavoitteena on, että FIB vapauttaa Skrynnikin tehtävistään 28. lokakuuta järjestettävässä kongressissaan.

Lisää aiheesta:

Suomen kiekkopomo paljastaa René Faselin kiukun kulisseissa: "Hän on tyytymätön"Suomi julkisti MM-kisajoukkueensa – Venäjällä pelaava lajitähti jätettiin odotetusti pihalleVenäjä suljettiin ulos kansainvälisestä jääkiekosta – IIHF-päättäjä Matti Nurminen kertoo keskustelujen tilastaNorjan naisten maajoukkue kieltäytyi käyttämästä bikineitä – kansainväliseltä liitolta 1500 euron sakot: "Rohkea veto heiltä"Paine jääkiekon MM-kisojen siirtämiseksi kasvaa: "Tältä osin linjamme on selvä"Suomen joukkue ei matkusta jääpallon MM-kisoihin Venäjälle – "Emme pidä osallistumista mahdollisena"
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 08:39
    NHL

    Mikael Granlund hurjasteli – heti Teemu Selänteen rinnalle

  • 07:38
    Helmarit

    Ruotsalaishyökkääjä vaihtaa Suomen maajoukkueeseen

  • 07:01
    Liigaviikko

    HIFK-vahvistuksesta tyrmistyttävää kuvaa – "Olli Jokisella alkaa päässä suhisemaan"

  • 06:27
    NHL

    Mikael Granlundilta historiallinen temppu

  • 05:58
    Liiga

    Seuroja irti ja järjestelmä hajalle? Nyt puhuu SM-liigapomo: "Erittäin vahingollinen tilanne"