Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaistutkimuksen mukaan nuoruuden mielenterveyshäiriöillä yhteys alhaisiin tuloihin ja työttömyyteen aikuisena

8:18Kesä petti monen odotukset: kriisipuhelin soi heinäkuussa eniten 49 vuoteenKesä petti monen odotukset: runsaasti yhteydenottoja kriisipuhelimeen.
Julkaistu 21.08.2019 15:19

MTV UUTISET – STT

Nuoruudessa ja varhaisaikuisuudessa sairaalahoitoa vaatineet mielenterveysongelmat vaikeuttavat työelämässä pärjäämistä aikuisena, selviää Helsingin yliopiston tutkimuksesta.

Suomalaistutkimuksen mukaan alle 25-vuotiaana mielenterveyshäiriön takia sairaalahoidossa olleilla on huomattavasti heikommat näkymät työmarkkinoilla kuin muulla väestöllä.

– Jos nuoruudessa 15–25-vuotiaana on ollut sairaalahoidossa mielenterveysongelman vuoksi, on se yhteydessä myöhempiin heikkoihin ansiotuloihin ja pienempään todennäköisyyteen hankkia toisen tai korkeamman asteen tutkintoa, kertoo tutkijatohtori Christian Hakulinen Helsingin yliopistosta.

Vakavat mielenterveyden häiriöt ovat yhteydessä alhaisten tulojen ja koulutuksen lisäksi työttömyyteen.

Mielialahäiriöiden takia sairaalahoidossa olleista vajaa puolet oli töissä 25 ikävuoden jälkeen. Matalin työllisyysaste oli niillä, jotka olivat olleet sairaalahoidossa skitsofrenian takia.

– Nämä ovat kuormittavia häiriöitä. Henkilöllä ei lähtökohtaisesti ole ajatuksena se, miten hän suoriutuu töistä parhaalla mahdollisella tavalla, vaan ennemmin huoli omasta voinnista ja pärjäämisestä. Väistämättä töissä tai opiskelussa suoriutuminen vaikeutuu, Hakulinen sanoo.

Ansiotulot merkittävästi pienemmät

Tutkimuksen mukaan nuoruudessa vakavista mielenterveysongelmista kärsineiden ansiotulot myöhemmin elämässä olivat matalat eivätkä ne juuri nousseet. Yli puolella ei ollut mitään ansiotuloja tutkimuksen seurannan aikana.

Hakulisen mukaan vakavista mielenterveyshäiriöistä kärsineiden mediaanitulot olivat keskimäärin noin 6 000 euroa vuosittain. Muun väestön vuosittaiset mediaanitulot nousevat 15 000 eurosta 30 000 euroon väestön ikääntyessä.

Hakulisen mukaan helppoja ratkaisuja ei ole. Tärkeää olisi antaa yksilöille tukea siihen, että voinnin salliessa he voisivat osallistua koulutukseen tai työelämään.

Rekisteriaineistoja hyödyntävässä tutkimuksessa oli yli kaksi miljoonaa ihmistä, jotka asuivat Suomessa vuosina 1988–2015. Tutkittavia seurattiin 25–52-vuotiaina.

Acta Psychiatrica Scandinavica -lehdessä julkaistun tutkimuksen ovat rahoittaneet Suomen Akatemia ja Palkansaajasäätiö. 

Lisää aiheesta:

Psykiatrista osastohoitoa saaneilla nuorilla huono sairauden ennuste – varhaisen kuoleman riski kohonnutTutkimus: Mielenterveysongelmilla merkittävä vaikutus työuraanMiljoonan tanskalaislapsen seurantatutkimus paljastaa: Vanhempien matalat tulot kasvattavat lasten riskiä sairastua mielenterveyshäiriöihinSairasteluita vauvana, pienempi palkka aikuisena? – Tuore tutkimus avaa terveyden ja tulotason erikoista yhteyttäVuonna 1997 syntyneistä tehty jättitutkimus: Mielenterveysongelmat yhä yleisempiä – tytöillä mielialahäiriöitä, pojilla oppimisvaikeuksiaTutkimus: Tyttöjen kouluarvosanat huomattavasti poikia parempia
MielenterveysTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • Eilen21:56
    Trumpin Yhdysvallat

    Tv-juontaja ehdotti mielenterveysongelmaisten kodittomien tappamista – pyytää nyt anteeksi

  • 13.9.19:07
    Seksi ja parisuhde

    Koronapandemian jälkeisen ilmiön vaikutus parisuhteeseen voi olla merkittävä

  • 12.9.20:11
    Uupumus

    "Tuntuu, että mikään ei riitä" – miten oppia kohtelemaan itseään paremmin?

  • 12.9.08:25
    Sosiaalinen media

    Näetkö somessa ahdistavaa materiaalia? Näin nollaat algoritmit

  • 12.9.06:31
    Ihminen

    Tutkija: Musteläiskätesti on "ammattikuntamme suuri häpeäpilkku"