Suomen jäätanssijat Juulia Turkkila ja Matthias Versluis nousivat vapaatanssin myötä 11:nneksi Bostonin MM-kilpailuissa.
Ennen vapaatanssiosuutta pari oli 20. sijalla. He olivat edenneet vapaatanssiin yhden sadasosan turvin sen jälkeen, kun heidän rytmitanssisuorituksesta oli ropissut ankarasti pisteitä kaatumisen vuoksi.
Vapaatanssissa heidän onnistui kuitenkin napata huimat 120,86 pistettä, ja heidän yhteispisteensä olivat lopulta 188,95.
Taitoluisteluliiton tiedotteen mukaan Turkkila ja Versluis kertoivat onnistuneensa nollaamaan ajatukset kahden kilpailupäivän välissä hyvin.
– Elimme tänään jäällä hetkessä ja tunteella, ja kaikki soljui hyvin. Luistelimme yhdessä keskittyen musiikkiin, Versluis kuvaili parin tangoteemaisen esityksen jälkeen.
– Pari viime viikkoa jäävät antoisan Amerikan-harjoittelujakson ja vapaatanssin ison onnistumisen vuoksi mieleen positiivisena muistijälkenä, Turkkila jatkoi.
Yleisöltä raikuvat suosionosoitukset
Suomea niin ikään edustavat Yuka Orihara ja Juho Pirinen sijoittuivat vapaatanssin jälkeen 14:nneksi yhteispistein 184,72.
