Jari Huttusella on edessään elokuun alussa ralliuransa suurin näyttöpaikka.
Huttunen pääsee M-Sport Fordin Rally1-auton rattiin 4.-7. elokuuta ajettavassa Suomen MM-rallissa. Kiuruvetinen lähtee Keski-Suomen sorateille kuitenkin maltillisin mielin. Tärkeintä on maaliin pääseminen, sillä Huttunen ymmärtää, että kokemusero muihin kuskeihin on valtava.
– Tuloksellisesti en ole asettanut mitään tavoitteita. Jos joka päivä olisimme lähempänä kärkeä, niin olisin tyytyväinen, Huttunen sanoo MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Ott Tänak saapui tyylillä Suomen maankamaralle – tallikaverikin tiiraili huuli pyöreänä tätä näkyä
Vaikka tulostavoitteita ei ole, voisi yksi hyvä vauhtimittari olla M-Sportin ranskalaiskuskit Adrien Fourmaux ja Pierre-Louis Loubet. Kaksikko on alisuorittanut tällä kaudella, joten siinä mielessä Huttusen olisi tärkeä laittaa ranskalaiset kanveesiin kotiteillä.
– Tietysti se olisi plussaa, mutta katsotaan nyt, miten se lähtee menemään. Tärkeintä on, että olemme joka päivä vähän lähempänä kärkeä, Huttunen kertoo.
Testit Rally1-autolla Huttunen ajoi jo ennen viime viikon Viron MM-rallia naapurimaassa. Koti-Suomessa ei ole luvassa testikilometrejä uudella hybridiautolla.
– Eiköhän se mene niin, että shakedownissa ajetaan seuraavan kerran. Koetetaan valmistautua silti niin hyvin kuin on mahdollista. Pätkiä täytyy katsella videolta. Siinäpä se sitten on, Huttunen summaa.
