Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisilla erikoinen näkemys: Kännynräpläys reilusti sallitumpaa ratissa kuin leffassa

Puhelimen käyttö elokuvissa katsotaan yllättävän paljon sallitummaksi temppuiluksi kuin auton ratissa.
Puhelimen käyttö elokuvissa katsotaan yllättävän paljon sallitummaksi temppuiluksi kuin auton ratissa.Shutterstock
Julkaistu 02.06.2016 05:40

MTV LIFESTYLE

Yli puolet suomalaisista suhtautuu ehdottoman kielteisesti kännykän käyttöön autoillessa tai pyöräillessä, selviää Liikenneturvan kyselystä.

Liikenneturva kampanjoi tänä keväänä tarkkaavaisemman liikenteen puolesta ja kysyi toukokuun puolivälissä tehdyssä kyselyssä suomalaisilta, miten nämä suhtautuvat kännykän käyttöön eri tilanteissa.

Valtaosa vastasi, että liikenteessä puhelimen käyttöä pitäisi rajoittaa minimiin. Reilut puolet vastanneista laittaisi puhelimen ehdottomaan käyttökieltoon ajoneuvon kuljettamisen ajaksi.

– Kyselyn tulokset kertovat siitä, että suomalaiset ymmärtävät ajonaikaiseen puhelimenkäyttöön liittyvät riskit. Mielenkiintoista kuitenkin on, kuinka suomalaiset suhtautuvat lepsummin kännykän käyttöön autoa ajaessa kuin elokuvissa, suunnittelija Petri Jääskeläinen Liikenneturvasta pohtii.

75 prosenttia kyselyyn vastanneesta on sitä mieltä, että elokuvissa ei kännykkää pidä käyttää ollenkaan. Autoa ajaessa näpyttelyn kieltäisi 60 prosenttia ja polkupyörän sarvissa 56 prosenttia.

Suomalainen vapaaottelija Makwan Amirkhani on mukana Liikenneturvan kampanjassa, koska on omassa työssään keskittymisen ja läsnäolon ammattilainen.

Amirkhanin isä menehtyi vuonna 1994 auto-onnettomuudessa.

Lisää aiheesta:

Oletko sinäkin sortunut tähän virheeseen joka kolmannen suomalaisen tavoin? Kännykän hiplaaminen ratin takana aiheuttaa merkittävän vaaran itselle ja muilleUusi kysely paljastaa: Nuoret viestittelevät muita enemmän ratissaOletko enemmistössä vai vähemmistössä? Näin moni kuljettaja kääntää huomionsa puhelimeen sen piipatessaTätä ei kannata tehdä ratin takana – suomalaisista valtaosa tuomitseeSuurin osa suomalaisista tuomitsee ratin takana somettamisenKännykänräplääjäkuskit erittäin vaarallisia liikenteessä
LiikenneturvallisuusPuhelimetAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneturvallisuus
  • Eilen10:29
    Liikenne

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 29.10.19:33
    Talvi

    Talvi yllätti autoilijat karusti Venäjällä

  • 29.10.19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"