Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisfirma kehitti ennennäkemättömän tarkan virtuaalitodellisuuslaitteen – sai kumppaneiksi muun muassa Audin, BMW:n ja Volkswagenin

Julkaistu 30.11.2017 14:00
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Suomalaisyritys Varjo Technologies on kehittänyt ennennäkemättömän tarkan virtuaalitodellisuuslaitteen. Varjon virtuaalilaseilla virtuaalimaailman tarkkuus nousee ihmissilmän tasolle.

Ideaansa Varjo nimittää bioniseksi näytöksi. Käytännössä ratkaisu seuraa katsetta ja näyttö on tarkka siitä kohdasta, johon käyttäjä katseensa kohdistaa. Kuvan tarkkuus on tietenkin elintärkeä ominaisuus virtuaalitodellisuuslaitteissa, ja toistaiseksi matalat tarkkuudet ovat hidastaneet laitteiden hyödyllisyyttä ja yleistymistä. Resolution is the revolution, markkinoi Varjo nyt uutta laitettaan.

”Pystymme lähes satakertaisesti parempaan tarkkuuteen kuin nykypäivän huippuluokan virtuaalilasit”, totesi Varjon perustaja ja toimitusjohtaja Urho Konttori Slushin päälavalla yhtiön tuotetta esitellessään.

Varjo ei tähtää ainakaan toistaiseksi kuluttajamarkkinoille, vaan ammattikäyttöön. Tänään Slushissa Varjo kertoi ensi kertaa kumppaneistaan sekä esitteli yleisölle laitteensa kehitysversiota.

Uusia kumppaneita eri teollisuuden aloilta

Varjon kumppanit tulevat eri toimialoilta. Viihdealalta mukana on 20th Century Fox -elokuvastudio, autonvalmistajista saksalaiset Audi, BMW ja Volkswagen sekä lentokonevalmistaja Airbus ja Saab, suunnittelualalta muun muassa Trimble, joiden lisäksi Varjo tekee yhteistyötä myös Technicolorin kanssa.

Nämä kumppanit tulevat työskentelemään yhdessä Varjon kanssa sen teknologian räätälöimiseksi kullekin teollisuuden alalle. Varjo alkaa toimittamaan alfatestivaiheen prototyyppejä ensimmäisille teknologiakumppaneilleen vielä ennen vuoden loppua. Tätä seuraavat beetavaiheen prototyypit lähtevät puolestaan toimitukseen vuoden 2018 ensimmäisen neljänneksen aikana. Vuoden 2018 toisella neljänneksellä Varjo aikoo kertoa lisää sekoitetun todellisuuden teknologiastaan. Ensimmäiset kaupalliset tuotteet on tarkoitus tuoda markkinoille vielä ensi vuoden aikana.

Varjo tekee yhteistyötä myös grafiikkapiirivalmistajien NVIDIAn ja AMD:n kanssa. Varjo-prototyypit toimitetaan Unreal- ja Unity-ohjelmistotuen kera.

Suomalaistiimi kehitti laitteen todella nopeasti

”Olen erittäin ylpeä tiimistä, joka onnistui kehittämään idean konseptista teknologiaprototyypiksi vain muutamassa lyhyessä kuukaudessa”, kommentoi Varjon perustaja ja toimitusjohtaja Urho Konttori. ”Yhdessä johtavien kumppaniemme kanssa hiomme nyt teknologiasta täydellistä ja suunnittelemme perustavalla tavalla vallankumouksellisen VR/XR-laitteen lanseerausta vuoden 2018 loppuun mennessä.”

Varjo nosti hiljattain 7 miljoonan euron rahoituskierroksen ja lisäksi 5,7 miljoonan euron tuotekehityslainan Tekesiltä. Varjolla on 35 työntekijää, moni näistä entisiä nokialaisia. ”Suomessa on Nokian ansiosta maailman parasta optiikkaosaamista”, kehui Varjon markkinointijohtaja Jussi Mäkinen, entisiä nokialaisia hänkin.

Kuva lentokoneen ohjaamosta yllä Varjon laitteella katseltuna ja alla tavallisilla muilla VR-laseilla.

Lisää aiheesta:

Suomalaisen Varjon ammattikäyttöön tarkoitetut VR-lasit myyntiin 5 995 dollarin hintaanHuawein tuotekehitys kasvanut Suomessa vahvasti – Nokia-ajat antaneet yhden tärkeän opetuksenEx-nokialaiset lyövät pöytään kovan tarkkuuslupauksen: suomalaisyritys aikoo mullistaa virtuaalitodellisuudenNokian OZO-kamera oli yksi Slushin tähdistäHuhu: Onko Facebookilla työn alla muunneltava älypuhelin?Nokia esitteli uutta kamerateknologiaa – hinta 60 000 dollaria
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • Eilen14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • 31.10.07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • 31.10.05:33
    Tekoäly

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi