Frederik on kärsinyt pitkäaikaisista kylkikivuista. Sairaalakokeissa vasen munuainen todettiin turvonneeksi.
– Joudun maanantaina sairaalaan. Syynä tähän on maksan kohenneet arvot. Meilahdessa tutkitaan maksa ja tehdään muita kokeita. Minulla on ollut myös sydämen rytmihäiriöitä. Sairaalassa joudun olemaan juhannukseen saakka, Frederik kertoo MTV3.fin Viihdeuutisille.
– Kävin jo aikaisemmin maksakokeessa, jossa todettiin, että maksan arvot on nousseet. Myös vasen munuainen on turvonnut, joka pitää varjoainekuvata. Tämä voi olla vakavaakin, tai sitten ei. Keikalle pääsen kuitenkin juhannukseksi.
Frederikiä on pidetty terveyden perikuvana, sillä hän on urheillut koko ikänsä pelaamalla tennistä ja käymällä kuntosalilla.
Oireilut alkoivat kylki- ja vatsakipuina. Oireilut ovat kestäneet pitkin kevättä. Viinasta ei johdu, koska en juo viinaa. Korkeintaan – joskus muutaman kaljan, mutta en paljon.
(MTV3–JARI KUPIAINEN)
