Studio55.fi-tv-ohjelma päättää syyskautensa perjantaina 13.12. Ohjelman juontajalle Pirjo Haapojalle päivä on työuran viimeisiä: hän jää eläkkeelle. Valmistautuminen siihen käy kuin maratonille.
– Ajatus työnteon lopettamisesta kypsyi kesällä, kun eläkkeelle jääneen ja Espanjaan kahdeksi kuukaudeksi lähteneen ystävättäreni elämä alkoi vaikuttaa tosi kivalta. Mietin, miksi minä olen enää töissä, kun eläkeikäni on mennyt ohi aikaa sitten, Pirjo kertoo.
Päätös lopettaa ura, johon on kuulunut esimerkiksi kuvaussihteerin ja ohjaajan töitä neljällä eri kanavalla, on tuntunut vapauttavalta.
– Maailma jotenkin avautuu. Minulle vapautuu kymmeniä ja kymmeniä tunteja vain itselleni! En aio enää herätä aamulla kello 04.30 enkä mennä nukkumaan yhdeksältä illalla. Se on suuri parannus elämään. Minulle jää aikaa olla kavereiden kanssa. Kun kuulen hyvästä konsertista tai näytelmästä, ajattelen, että " tuonnehan voisi mennä". Ennen se oli vaikeaa, kun piti herätä niin aikaisin.
Pirjon mielestä eläkkeelle jäämiseen kannattaa suhtautua vakavasti.
– Itse valmistaudun siihen kuin maratonille! Olen hoitanut kuntoani jo viikkoja tekemällä jotain joka päivä. Juoksen, uin, pelaan tennistä… Aina ei jaksa lähteä ulos, mutta silloin jumppaan kotona. Haluan olla hyvässä kunnossa eläkkeelle jäädessä, koska silloin saan siitä enemmän irti.



