Hyökkääjä Steve Moses jätti Helsingin Jokerit taakseen, ja seuraava askel on mitä ilmeisimmin kysynnän kartoittaminen NHL:n vapaiden agenttien markkinoilla.
Mosesia, 25, ei ole varattu NHL:ään, mutta hän on pelannut Pohjois-Amerikan yliopistoliigaa University of North Hampshiressä ja piipahtanut muun muassa AHL:n Connecticut Whalessa (nykyisin Hartford Wolf Pack).
Muun muassa NHL:n ja Philadelphia Flyersin verkkosivuille kirjoittava toimittaja Bill Meltzer seurasi Mosesia, kun tämä pelasi yliopistoliigaa.
- Moses on ehdottomasti mielenkiintoinen nimi vapaiden agenttien markkinoilla. UNH:n aikoina hänen viimeistelytaitonsa teki vaikutuksen. Hän luisteli hyvin eikä väistellyt ketään, Meltzer kommentoi MTV Sportille.
Meltzer ei pidä mahdottomana ajatusta, että Philadelphia lähestyisi Mosesia.
- Hänhän on fyysiseltä kooltaan varsin vähäinen, ja Flyers etsii joukkueeseen lisää kokoa. Mutta kun Moses takaisi toisaalta lisää syvyyttä maalintekoon, ajatus on mahdollinen.
Ehkä loogisin osoite Mosesille NHL:ssä olisi Columbus Blue Jackets. Blue Jacketsin GM on Jarmo Kekäläinen, joka oli hankkimassa amerikkalaishyökkääjää Jokereihin vuonna 2012. MTV Sportin tavoittama Kekäläinen ei kuitenkaan halunnut kommentoida Moses-tilannetta.
Kanadalaisen Sportsnet-urheilumedian Chris Johnston sen sijaan listaa Mosesille parikin mahdollisuutta.
- Blue Jacketsin uskotaan olevan yksi Mosesista kiinnostuneista seuroista. Lisäksi Edmonton Oilers on tiettävästi kiinnostunut, ja joukko seuran scoutteja kävi taannoin ottelussa Helsingissä, Johnston tietää.
Kanadassa myös Toronto Maple Leafs lienee mahdollisuus. Joukkueen huippuhyökkääjä James van Riemsdyk pelasi Mosesin kanssa yliopistossa.

