Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigan pomolta painokas linjaus muutoksesta

4:51SM-liigan puheenjohtaja Jyrki Seppä yllättyi muutoshalukkuuden yksimielisyydestäSM-liigan puheenjohtaja Jyrki Seppä yllättyi muutoshalukkuuden yksimielisyydestä.
Julkaistu 06.02.2025 20:15

MTV URHEILU – STT

Tulevaisuusseminaarin osallistujien enemmistö on valmis yhdistämään jääkiekon SM-liigan ja Mestiksen.

– Tähän ei voida jäädä.

Näin tiivisti jääkiekon kotimaisen pääsarjan SM-liigan puheenjohtaja Jyrki Seppä suomalaisen huippusarjakiekkoilun nykytilanteen. Seppä oli yksi suomalaisista kiekkojohtajista, jotka torstai-iltana esittelivät helsinkiläisessä hotellissa päivän mittaan pidetyn Huippukiekon tulevaisuusseminaarin tuloksia.

Lue myös: Kommentti: SM-liigaa uusitaan nyt isolla vasaralla

Huippukiekolla tarkoitetaan kahta miesten korkeinta sarjatasoa, SM-liigaa ja Mestistä sekä alle 20-vuotiaiden SM-sarjaa. Seminaariin osallistui noin sata kiekkovaikuttajaa. Jo seminaarin avauskysymys osallistujille kertoi muutostarpeesta: 85 osallistujaa oli vastannut, että suomalainen huippukiekkoilu tarvitsee rakennemuutoksen, yksi vastasi ei, viisi ei osannut sanoa.

Tarve muutokselle tulee sekä sarjojen urheilullisesta kilpailukyvystä että seurojen talousvaikeuksista.

Mahdolliset muutokset voivat tarkoittaa ylimmän sarjatason joukkuemäärän vähenemistä nykyisestä kuudestatoista ja kahden ylimmän sarjatason eli Liigan ja Mestiksen yhdistämistä. Seminaarin osallistujien enemmistö oli ilmoittanut olevansa valmis yhdistämään kaksi korkeinta sarjatasoa.

– Malleja on useita, mihin voidaan mennä, mutta tämä antaa hyvän lähtökohdan, SM-liigan toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen sanoi.

Kun osallistujilta kysyttiin, mihin joukkuemäärään pääsarjassa riittää pelaajia, olivat yleisimmät vastaukset 12 tai 14.

Vastaukset kertoivat halukkuudesta muutokseen ja siitä, ettei nykyinen tilanne tyydytä – ja paikalla olleet kiekkojohtajat suorastaan hyrisivät keskusteluja kehuessaan.

– Ilmapiiri oli loistava. (...) Ollaan todella tyytyväisiä päivän antiin, Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Heikki Hietanen kiitteli.

"Varmasti edessä on kysymyksiä"

Vaikeampi osuus on kuitenkin edessä. Yksi syy siihen on se, ettei suomalaisella jääkiekkoilulla ole yhtä omistajaa. Seminaarissa oli paikalla Jääkiekkoliiton lisäksi SM-liigan ja Mestiksen sekä niiden joukkueiden edustajia, pelaajayhdistyksen ja tuomarien edustajia sekä naisten Auroraliigan edustus.

Toinen syy on, että pääsarjan joukkuemäärän väheneminen tietäisi Liigasta putoaville seuroille isoa kolausta. Myös pääsarjatason kiekkotyöpaikkojen määrä vähenee, jos pääsarjan joukkuemäärä pienenee.

– Varmasti edessä on kysymyksiä. Aivan varmasti niitä pitää ratkoa. Tarkoitus on luoda kestävä malli, Mikko Pulkkinen sanoi.

Jatkossa uudistustyötä ohjataan pienemmällä kokoonpanolla Jääkiekkoliiton ja Liigan yhteisessä Huippujääkiekon neuvottelukunnassa. Jyrki Seppä ennakoi, että päätöksiä tulevasta sarjamallista voi tulla vielä tänä vuonna. Käytäntöön niitä voidaan odottaa muutaman vuoden kuluessa.

– Kyllä meidän aikajänne on huomattavasti lyhyempi kuin viisi vuotta. Muutoshalukkuus oli selvästi se, että se pitää tapahtua nopeammin, Seppä sanoi.

Lisää aiheesta:

SM-liigan sarjamallisopassa käänne – mestariluotsilta painavaa puhettaSM-liiga: Mehevä linjaus jättimuutoksestaKommentti: SM-liigaa uusitaan nyt isolla vasarallaSM-liigaan ja Suomi-kiekkoon ollaan kyhäämässä isoa mullistustaSM-liiga ja Jääkiekkoliitto vääntävät pian merkittävistä asioista – "Sopimus uusiksi"SM-liigaseuroissa mitta täyttymässä: Sopimus Jääkiekkoliiton kanssa vaarassa sortua – tämä mullistaisi suomalaista jääkiekkoa
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:52
    CHL

    Lukko sai huippu-uutisia!

  • 11:02
    Kärpät

    Kärpät kotiutti kolmen SM-kullan hyökkääjän

  • 10:12
    Ilves

    Seuralegenda huolissaan Ilveksen pelaajapolitiikasta – tähtikasvatti valitsi Tapparan: "Ajanhukkaa tarjota väkisin"

  • 07:55
    HIFK

    Pitääkö HIFK:n kohdalla vain hyväksyä raaka totuus? Asiantuntija hiljenee: "Niin..."

  • Eilen20:18
    Kärpät

    Kärpille ei huippuvahvistusta Pohjois-Amerikasta – suomalaistaiturin tilanne selvillä