“Osa-aikainen Skype-äiti” kirjoitti karun tekstin siitä, millaista on olla osa-aikainen vanhempi.
“Osa-aikaiseksi Skype-äidiksi” kutsuttu Laura Fletcher, 32, sai kuulla ystäviltään, miten onnekas on, kun saa viettää aikaa erossa lapsestaan. Ystävän mukaan Fletcher on onnekas, koska hänen viisivuotias Isla-tyttärensä ei herätä häntä aikaisin. Kommentin pohjalta Fletcher kirjoitti tunteikkaan tekstin siitä, millaista on olla etä-äiti.
Fletcher kertoo muun muassa, että antaisi pois kaikki aamu-unensa, jos saisi huoltaa Islaa kokoaikaisesti ja kokea kaikki tämän elämän merkittävät hetket tämän kanssa.
– Mielestäni ei ole onnekasta menettää puolta kauniin tyttäreni elämästä, koska hänen isänsä ja minä emme saaneet avioliittoamme toimimaan, erosimme ja nyt isällä on huoltajuus, Fletcher sanoo.
Fletcher kertoo lukuisista ohjelmanumeroista, joita on yrittänyt järjestää tyttärelleen vain kuullakseen tämän sanovan, että hän on jo tehnyt tuon kaiken isänsä kanssa. Fletcherin mukaan jaettu huoltajuus onkin kuin jatkuva kisa siitä, kuka ehtii ensin järjestää kivan yllätyksen tai eniten ohjelmaa.
Jos teksti ei näy, katso se täällä.
Vaikka Fletcher saisikin tyttärensä kotiin esimerkiksi jouluksi, ilo on lyhyaikainen ja pian lapsi on taas poissa, isänsä luona. Virallinen ”äidin vuoro” ei myöskään välttämättä osu äitienpäivään tai syntymäpäivään.
