Sisäministeriössä selvitetään parhaillaan, voisiko ja pitäisikö uskonnolliset symbolit sallia osaksi poliisin virka-asua. Uutisaamussa asiasta keskusteli Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja Jonne Rinne ja erityisesti muslimien työelämään perehtynyt uskontotieteentutkija Katri Karhunen.
Rinteen mukaan esimerkiksi poliisin virka-asussa musliminaisten käyttämästä huivista saattaisi olla haittaa poliisin operatiivisissa tehtävissä.
– Poliisin virka-asu on suunniteltu kentän operatiivisia olosuhteita varten, minkä takia se on hyvin tarkkaan säädelty myös turvallisuuden näkökulmasta, hän kertoo.
Rinne vertaa huivia esimerkiksi pitkiin hiuksiin, joita ei ole suoranaisesti kielletty, mutta jotka ohjeistetaan pitämään kiinni.
Lue myös: Nahkaliivejä, moottorien pärinää ja povariin sopiva Raamattu – MTV Uutiset tutustui moottoripyöräkerhoon, jossa ajo alkaa rukouksella, eikä alkoholilla läträtä
Poliisin virka-asu viestii neutraaliudesta
Rinne painottaa virka-asun kertovan poliisin neutraaliudesta.
– Tämä neutraalius on osa poliisin puolueettomuutta, joka on noussut esille esimerkiksi kansalaiskeskusteluissa hyvin tärkeänä.