Sijoitusasunnon ostaja, muista nämä veroasiat!
Ostotilanteessa verotukseen ei juuri vaikuta se, onko kyse omasta kodista vai sijoitusasunnosta. Esimerkiksi varainsiirtovero maksetaan joka tapauksessa. Ero tulee vasta asunnon ostamisen jälkeen.
Jos asunto on ostettu sijoituskäyttöön ja sitä aletaan heti markkinoida vuokralaiskandidaateille, kaikki syntyvät kulut, kuten vastikkeet, matkakulut asunnolle ja ilmoituskulut, alkavat olla heti vähennyskelpoisia sen vuoden vuokratuloista.
Ainut poikkeus ovat remonttikulut. Vasta ostetun asunnon remonttikuluja ei voi vähentää vuokratuloista, ennen kuin asunto on ollut jonkin aikaa vuokrauskäytössä. Siksi voikin olla järkevää laittaa asunto vuokralle heti, jos asunto on kohtuullisessa kunnossa, ja remontoida vasta ensimmäisen vuokralaisen lähdön jälkeen.
Tämä tarkoittaa sitä, että jos remontti on maksanut vaikkapa 5000 euroa ja vuokratuloja tulee vuodessa 10 000 euroa, vuokratuloista vähennetään remonttikulut, 5000 euroa. Tällöin maksetaan pääomatuloveroa vain lopuista 5000 eurosta.
OPISKELIJA, LUE MYÖS NÄMÄ:
Leenastiina Simola/Jokakoti.fi
Lähde: Suomen Vuokranantajat ry
Kuva: Lehtikuva
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
00:06
Jalkapallon Mestarien liiga 2019-20 – otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
00:03
Mestarien liigassa pamahti kova viime hetken maali – nämä joukkueet ovat ottaneet pudotuspelipaikan
-
23:53
Ajaxille kävi kylmät Mestarien liigassa – jatkopaikka suli käsistä karulla tavalla, lopussa kuohahti
-
23:50
Jääkiekon CHL 2019-2020 – suomalaisjoukkueet, ottelut ja tulokset
-
23:46
Viisi suomalaispelaajaa jahtaa yhä CHL-kannua – tässä ovat välieräparit
-
23:43
Kristillisdemokraatit lähdössä mukaan perussuomalaisten suunnittelemaan al-Hol-välikysymykseen
-
23:36
Kaikkonen tapasi Washingtonissa USA:n ja Ruotsin puolustusministerit
-
23:26
Uskomaton nousu! Suomalaistähden upea esityö vei Bielin jo hetkellisesti jatkopaikan äärelle – Frölunda venyi kuitenkin huikealla tavalla välieriin
-
23:18
Tukholman Nobel-juhla kirvoitti vastamielenosoituksia ja valkoisia käsivarsinauhoja – "Pidän kirjallisuudesta, en mielipiteistä"
-
22:59
Ensimmäinen päivä pääministerinä pulkassa – Sanna Marin kommentoi ministerinimitysten herättämää kritiikkiä: "Olen iloinen, että Sirpa Paatero tarttui kuntaministerin tehtävään"
-
22:45
Suomalaislapset välkehtivät estradilla Mestarien liigassa – viime kauden sensaatioseura pullahtamassa ulos jatkosta
-
22:15
Tuukka Rask hämmensi NHL-harjoituksissa: hakkasi mailansa säpäleiksi ja heitti maalin nurin
-
22:01
Prinssi Andrew'n massiivinen seksikohu vaikuttaa nyt merkittävästi kuninkaalliseen perheeseen – tytär prinsessa Beatrice joutui perumaan kihlajaisjuhlansa
-
21:54
Jääkiekon World Cupin paluu jäihin – puuhaako NHL kilpailevaa turnausta olympiakiekolle?
-
21:51
Keskustelu ryöpsähti – Jussi Halla-aho ja Mikko Kärnä kipakassa sananvaihdossa suomalaisten palautuksista al-Holin leiriltä: "Syötkö hatullisen paskaa suorassa lähetyksessä?"
-
21:45
Historiaa tehneen lupauksen illasta hyytävä painajainen – Liverpoolin piina hellitti yhtäkkiä, pudotuspelit kutsuvat
-
21:43
USA:n ulkoministeri varoitteli Washingtonissa vieraillutta virkaveljeään: Venäjän ei sovi sekaantua vaaleihin
-
21:27
Kännissä kaahannut NYPD:n poliisi pidätetty – 23-vuotias nainen kuoli, kun Nissan GT-R tuli kylkeen
-
21:21
Ruotsalainen suurlahjakkuus nousi upeasti sankariksi – kultaleijonien edustama Luulaja eteni komeasti välieriin
-
21:19
Lappuliisan muisti on pitkä kuin norsulla – Joe sai jobinpostia 7 vuotta rikkeensä jälkeen
-
Lataa lisää