Sienna Miller lopetti hienostelun: Palasi tyylinsä juurille
Näyttelijä Sienna Miller lopetti hienohelmana kulkemisen ja palasi boho-tyylinsä juurille. Tähti imee vaikutteita myös äitinsä vaatekaapilta.
Näyttelijä Sienna Milleriä pidetään boho-tyylin ruumiillistumana. Kuuluisan tyylin äiteinä pidetään Millerin lisäksi Kate Mossia ja Nicole Richietä, jotka loivat rennon mutta muodikkaan tyylin 2000-luvun alussa. Bohotyylin edustajat pukeutuvat vaatteisiin, joissa on vaikutteita niin hippityylistä kuin boheemiudestakin.
Vaikka 31-vuotias Miller pukeutuu nykyään naisellisemmin kuin aiemmin, pidetään häntä yhä boheemina pukeutujana. Tähti myöntää, että rentous kumpuaa hänen persoonastaan.
– Nyt kun olen vanhempi, arvostan räätälöityjä vaatteita enemmän kuin aiemmin, mutta persoonallisuuteni on yhä hyvin rento. Vaikka laitan päälleni puvun, näytän silti ihan hipiltä, tähti sanoo.
Millerin boho-tyyli oli aiemmin niin tunnettu, että hän esiintyi siinä vuonna 2006 Voguen kannessa. Myöhemmin tähti julisti kyllästyneensä bohoon, mutta katui sittemmin sanojaan.
– Ihmiset saattoivat sanoa olevansa lopen kyllästyneitä boho-tyyliin, mutta nyt uskallan sanoa että pidin noista vaatteista. Ei ole minun vikani, että niitä alettiin kopioida, niitä pidettiin ja niihin kyllästyttiin. Minä en myöskään aloittanut trendiä, nainen sanoo.
Miller on pitänyt huolen siitä, että bohotyyli ei jäänyt pelkäksi tähdenlennoksi. Vaikka jotkut julistivat jo vuonna 2006 bohotyylin olevan ohi, Millerin esiintyminen samana vuonna Edie Sedgwickinä Factory Girl -elokuvassa kasvatti tyylin suosiota.
Boho-tyyli ei ole kuitenkaan ainut Milleriin vahvasti vaikuttanut tyyli. Tähti imee vaikutteita myös äitinsä tyylivalinnoista.
– Äitini oli hyvin glamröösi kimaltavalla 80-lukulaisella tavalla. Oli inspiroivaa kasvaa luovien ihmisten ympäröimänä.
Katso Muotitietoinen: Vieraana Samu-Jussi Koski
Lue myös:
AVA on myös InstagramissajaTwitterissä! Käyttämällä twiitissäsi hashtagia #avatv viestisi voi päästä telkkariin.Tykkää AVAsta myös Facebookissa!
AVA, Maarit Rasi
Osittainen lähde: Female First
Kuvat: Splash
Uusimmat
-
13:18
"Useimmiten ojassa ovat Mersut, Audit ja Bemarit” – hinaushommissa yksi keikka on vaikeudessaan ylitse muiden, voi viedä jopa hengen
-
13:15
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Päijät-Hämeessä kokoontumisrajoituksia jatketaan helmikuun puoliväliin
-
13:01
Poliisilla väkivaltaiseen tekoon liittyvä operaatio Virroilla – tehtävä kestänyt jo useamman tunnin: "Poliisi tekee tilanteeseen liittyen tarkistuksia"
-
12:57
Madridin kaasuräjähdyksen uhriluku kasvoi: 36-vuotias pappi kuoli vammoihinsa
-
12:51
Sotkamossa kaksi henkilöautoa törmäsi jäisellä tiellä: Yksi ihminen kuoli ja kaksi sai vakavia vammoja
-
12:41
Somessa hehkutetaan: Lisa Simpson ja varapresidentti Kamala Harris ovat tyylikaksoset!
-
12:33
HPK:n ja Lukon yksipuolisen näytöksen päätösminuutilla yllättävä tapahtumaketju – päävalmentaja Matti Tiilikainen tulistui: "Lukko oli ylivoimainen ja ylimielinen"
-
12:26
Toyotan tallipäälliköksi nimitetty Jari-Matti Latvala sai jo elokuussa puhelun Japanista – ymmärsi sen sisällön vasta kuukausia myöhemmin: "Hänellä oli vielä yksi kysymys"
-
12:24
MTV seuraa lumimyräkän etenemistä: Varsinais-Suomessa huono ajokeli on aiheuttanut useita onnettomuuksia
-
12:19
Pekka Pouta ennustaa karmivia kelejä: Luvassa jäätävää sadetta autoilijoiden kauhuksi – "Yhtäkkiä koko tuulilasi menee jäähän"
-
12:19
Tieliikenteessä kuoli viime vuonna 15 ihmistä enemmän kuin toissa vuonna
-
12:18
Lauran, 14, nilkat paleltuivat pakkasella – lääkäri kertoo uhkaavan oireen, jota ei saa jättää huomiotta: "Äärettömän hälyttävä merkki"
-
12:12
Presidentti Niinistö keskusteli Venäjän presidentti Putinin kanssa
-
11:59
"Harrastustoiminnan rajoittamisella merkittäviä heikennyksiä lasten hyvinvointiin" – Sivistysvaliokunnalta lausunto tartuntatautilain muuttamisesta
-
11:54
Ainakin 13 kuollut kaksoisitsemurhaiskussa Bagdadissa
-
11:45
Ruandan kansanmurhasta Suomessa tuomittu mies hakee taas ehdonalaiseen vapauttamista
-
11:43
Karkurit-sarjan tähti Pelle Heikkilä on tehnyt töitä myös Ruotsissa – tällaisia eroja naapurimaiden välillä on näyttelijän työssä
-
11:41
Jukka Jalonen viittasi "kummin kaimoihin" – muistuttaa Suomen MM-kotikisojen uhkakuvasta
-
11:41
THL: Suomessa todettu 399 uutta koronatartuntaa
-
11:30
Saimaannorpan suojelemiseksi luotua kalastusrajoitusaluetta ehdotetaan laajennettavaksi
-
Lataa lisää