Senni Salminen oli yhtä hymyä perjantaina Lahden Motonet-kilpailun jälkeen, kun kolmiloikan voitto irtosi tuloksella 13,99. Se on haasteiden kanssa viime vuosina painineen Salmisen paras tulos lähes vuoteen.
Viime kesänä Salminen hyppäsi parhaimmillaan 14,03, ja nyt päästiin lähes samaan jo kauden avauskilpailussa, vaikka Lahdessa Salminen ei hypännyt vielä täydellä vauhdilla.
– 12 askeleen vauhdilla, eli neljä askelta täyteen vauhtiin. Tosiaan kun oli vamma hallikaudella, ei ole päässyt vielä niin paljon hyppäämään, ettei ole vielä järkeä täydellä vauhdillla hypätä, Salminen selittää.
Lahdessa Salminen toimitti juuri valmentaja Matti Monosen ohjeiden mukaan.
– Matti sanoi, että kun lyhyellä vauhdilla päästään 14:ään, on se ihan hyvä.
Salminen loukkasi SM-halleissa jalkapohjansa, joka vaati huilaamista. Täysillä, tai ainakin lähes täysillä, hän pääsi treenaamaan vasta huhtikuussa.
– Maaliskuussa etelän leirillä oli vielä puolikuntoista tekemistä, mutta kuukauden päivät vähän vähemmän joutunut varomaan, Salminen toteaa.
Salminen kertoi viime vuonna avoimesti henkisistä ongelmistaan, jotka ovat varjostaneet hänen urheilu-uraansa. Nyt vointi vaikuttaa olevan selkeästi parempi.

