Viiden naisen johtama Suomen hallitus herätti ihastusta, ihmettelyä ja kansainvälistäkin huomiota vuosina 2019–2023. Syksyllä yksikään viisikon jäsenistä ei johda enää puoluettaan.
Kun Antti Rinne joutui eroamaan Posti-kohun myötä pääministerin tehtävistä vuoden 2019 lopulla, pääministeriksi nousi SDP:n Sanna Marin. Myös muita hallituspuolueita johti poikkeuksellisesti nainen: Keskustaa Katri Kulmuni, vihreitä Maria Ohisalo, vasemmistoliittoa Li Andersson ja RKP:tä Anna-Maja Henriksson. Kulmuni vaihtui sittemmin Annika Saarikkoon, mutta viiden naisen valta piti läpi koronapandemian rajumpien vuosien, Venäjän hyökkäyssodan alkamisen ja Suomen Nato-jäsenyysprosessin.
Li Anderssonin ilmoitettua tiistaina, että hän eroaa syksyllä vasemmistoliiton puheenjohtajuudesta, on Marinin viisikko lopullisesti siirtynyt poliitikan historian hyllylle.
0:56Andersson herkistyi tiedotustilaisuudessa.
Marin jätti puheenjohtajuuden, kun SDP jäi oppositioon viime keväänä. Tilalle nousi . Ohisalo vaihtui vihreissä , ja eurovaaleihin tähtäävä Henriksson ilmoitti myös helmikuussa, että puolueen puheenjohtaja vaihtuu. Keskustan puheenjohtajakisa alkoi myös helmikuussa, kun Saarikko kertoi odottavansa kolmatta lastaan.
