Korealaisen Samsungin seuraavan sukupolven lippulaivapuhelin Galaxy S5 aiotaan julkistaa maaliskuussa tai huhtikuussa.
Asiasta kertoo taloussivusto Bloomberg. Samsungin mobiilituotteiden johtajan Young-hee Leen mukaan uusi Galaxy S5 -malli tulee eromaan muotoilunsa osalta aiemmista S3- ja S4-malleista.
Googlen Android-käyttöjärjestelmää käyttävässä uutuuskännykässä saattaa olla myös mukana skanneri silmän iiriksen kautta tapahtuvaa käyttäjätunnistusta varten. Young-hee Lee kertoo, että Samsungilla pohditaan parhaillaan tämän mahdollisuuden käyttöä.
Silmätunnistusteknologia olisi täten Samsungin vastaveto Applen iPhone 5S:n sormenjälkitunnistimelle.
Galaxy S5:n lisälaitteeksi julkistetaan uusi versio myös Galaxy Gear -älykellosta. Kellon ominaisuuksia on kehitetty ja muotoilua paranneltu.