Saksalaismies mälläsi miljoonan maksavan McLaren Sennan vain tunteja luovutuksen jälkeen

Brittiläisvalmisteinen hyperauto koki kovia Saksassa vain hetki sen jälkeen, kun auton omistaja oli käynyt hakemassa sen müncheniläisestä autoliikkeestä.
Pääkuvan video: Tällainen on Mersun F1-moottorilla varustettu hyperauto
Miljoonan dollarin arvoinen McLaren Senna otti yhteen kivimuurin kanssa Saksassa viime viikon lauantaina. Auto oli noudettu Münchenin McLaren-liikkeestä vain muutamaa tuntia aiemmin.
Aiheesta uutisoivan GTspiritin mukaan kilometrejä oli ehtinyt kertyä Sennan mittariin tasan sata. Auton omistaja, 43-vuotias liikemies, soitti välittömästi lipsahduksen jälkeen autoliikkeeseen, jonka työntekijät saapuivat "minuuteissa" noutamaan vaurioitunutta hyperautoa.
Vaikka auto ei vaurioitunutkaan erityisen pahasti, voi korjaamolasku olla joka tapauksessa merkittävä. Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun Senna on joutunut onnettomuuteen.
Ulosajon syy ei ole tiedossa, mutta 789 hevosvoiman välittyminen vain ja ainoastaan takapyörille on voinut vaikuttaa asiaan.
Vain 500 kappaletta valmistettavassa McLaren Sennassa on 4-litrainen kaksoisahdettu V8. Se kiihtyy nollasta sataan alle kolmessa sekunnissa.
Uusimmat
-
01:00
Kehittyvien maiden lapset maksavat hinnan suomalaisten ylikulutuksesta
-
00:04
Jääkiekon MM-kisat tulossa taas Suomeen! Lähde: toinen vaihtoehto jättäytyi pois kisasta
-
23:57
Kuukausia pommisuojana toiminut Harkovan metroasema aloittaa liikennöinnin jälleen tiistaina – MTV seuraa sotaa
-
23:42
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:37
Lohkovoittokin voi tuoda Leijonille pelätyn vastustajan – tässä MM-fanin ohjenuora tiistain ratkaisuotteluihin
-
22:51
Puolustusvoimien tiedustelujohtaja arvioi Suomen elävän nyt vaaran vuosia – "Venäjän tilanne ei kovin valoisalta näytä"
-
22:50
Palohälytys keskeytti Ylen A-studio-ohjelman suoran lähetyksen – syynä kaukolämpöputkesta vuotanut höyry
-
22:44
Kanada nurin! Sikamainen taklaus ja NHL-tähden munaus värittivät Tanskan yllätysvoittoa
-
22:43
Johto suli katkeralla tavalla – Iso-Britannia B-sarjaan jännittävän trillerin päätteeksi
-
22:18
Petteri Orpo keskusteli vielä hiljattain Ilkka Suomisen kanssa: "Todella tärkeä ihminen"
-
21:50
Katso! Kanadan tähti jysäytti törkyniitin ja latasi painokelvotonta tekstiä ulosajosta – tanskalaisfanilta jäätävä reaktio
-
21:48
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Nato-prosessista: "Erdoğan yrittää nyhtää Suomelta ja Ruotsilta kaiken, mitä on saatavissa"
-
20:58
"Totaalinen munaus Kanadalta!" – tässä sählää NHL:n miljoonatähti ja Tanska kiittää
-
20:58
Kesäkodit kaupunkimaisemissa – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden yhdeksäs finalisti
-
20:40
Kokoomuksen kunniapuheenjohtaja Ilkka Suominen on kuollut
-
20:31
Kari Jalonen kävi kulisseissa kovan tuomarikeskustelun – nyt tapahtui ruman taklauksen jälkeen toisin: "Seuraavana päivänä he myönsivät virheen"
-
20:26
Vihreiden esitys sunnuntailisien poistosta herätti keskustelua – "Paljon väärinkäsityksiä"
-
20:21
KuPS kirjoitti suomalaista jalkapallohistoriaa
-
20:15
Ostitko sinäkin tämän laitteen älypuhelimen kaveriksi? Löytyy jo yhä useammalta suomalaiselta – hurja piikki myynnissä
-
20:12
SM-liigasta tutun maalivahdin erikoinen torjuntatyyli nauratti tuomaria – "En ole koskaan nähnyt tuollaista"
-
Lataa lisää