Narsissit, kellokukat ja moninaiset ruusut ilahduttavat kukkaharrastajaa tänä keväänä. Tuoksuvat yrtit viihtyvät parvekkeella vaikka koko kesän!
– Niin kuin muussakin muodissa, loistavat tänä vuonna kukissakin romanttiset tuulet ja vintage-vaikutteet, kertoo Riitta Raita Töölöntorin kukasta.
Tulevana kesänä muodissa ovat muun muassa mausteiset tuoksut ja laventelin lila, hurmaavat ruusut ja hempeät hortensiat.

Sipulikukkien loistoa
– Monimuotoiset campanulat, kellokukat, sinertävissä ja valkoisissa ja vaaleanpunaisissa sävyissä loihtivat kesäniityn tunnelmaa. Kevään tulon aloittaa runsaslukuinen sipulikukkien loisto, Raita kuvailee.
Sipulikukista nyt muodissa ovat Raidan mukaan krookus, helmililja ja scilla. Myös tutut ja turvalliset, narsissit ja pääsiäisliljat, tuovat kotiin väriä. Tämän vuoden suosikkeja ovat tulppaani ja hyasintti.




