Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ruotsissa rajua kritiikkiä iäkkäiden koronapotilaiden hylkäämisestä: ”Rikollista valintaa potilaiden välillä ja aktiivista eutanasiaa”

9:17Kumpi selviää paremmin koronasta Suomi vai Ruotsi? Ekonomistit Heidi Schauman ja Juhana Vartiainen kertovat näkemyksensäVideo: Kumpi selviää paremmin koronasta Suomi vai Ruotsi? Ekonomistit Heidi Schauman ja Juhana Vartiainen kertovat näkemyksensä
Julkaistu 21.05.2020 14:55
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Ruotsin valtion entinen pääepidemiologi Annika Linde kritisoi Ruotsin koronatoimia. Linde kritisoi Dagens Nyheterin haastattelussa Ruotsin heikkoa varautumista siihen, miten koronapandemia iskisi vanhustenhoitoon.

– Mielestäni alkaa näyttä siltä, että Ruotsin malli ei ole ollut kaikilta osin järkevin tapa, hän toteaa.

Hän toteaa, että jälkeenpäin ajateltuna Ruotsille olisi jäänyt aikaa pohtia koronatoimia, mikäli yhteiskunta olisi suljettu kuukauden ajaksi.

Linden mukaan olisi pitänyt tiedostaa, kuinka heikkoa valtion valmiustaso oli vanhusten osalta. Linde myöntää, että muiden Pohjoismaiden malli estää koronan leviämistä mahdollisimman tehokkaasti näyttää onnistuneen melko hyvin.

Linden mukaan Ruotsilta puuttui strategia, miten iäkkäämpiä riskiryhmiä suojellaan. Hänen mukaansa koronaviruksen aiheuttama ongelma aliarvioitiin.

”Vanhainkodissa asuminen ei voi olla peruste hoitamatta jättämiselle”

Suuri määrä koronaviruksen aiheuttamista kuolemista on tapahtunut juurikin vanhainkodeissa, joissa ei ole valmiuksia hoitaa koronapotilaita.

Professori Yngve Gustafson Uumajan yliopistosta toteaa, että vanhainkodissa asuminen ei voi olla lääketieteellinen peruste sille, ketä hoidetaan ja kenen annetaan kuolla. Gustafson luonnehtiikin iäkkäiden hoitamatta jättämistä rikolliseksi teoksi.

Gustafson toteaa, että myös iäkkäitä koronapotilaita kyetään hoitamaan oikeilla menetelmillä, kuten lisähapen antamisella, ravinnetipoilla ja veren hyytymistä estävillä lääkkeillä sekä antibiooteilla.

– Sen sijaan hengitystä vaikeuttavan morfiinin antaminen iäkkäälle potilaalle on aktiivista eutanasiaa, hän toteaa painokkaasti.

Gustafsonin mukaan hengitysoireiden takia hoidettavien iäkkäiden potilaiden suhteellinen osuus on ollut tavanomaista alempi, vaikka koronavirus iskee vakavimmin juuri iäkkäisiin.

– Tämä viittaa siihen, että iäkkäistä ihmisistä on tehty valintaa siitä, kenellä on mahdollisuus parantua.  

Aiheesta Suomessa uutisoi ensin Ilta-Sanomat.

KoronavirusRuotsiVanhustenhoitoUlkomaat
Toimittajan kuva
Jari Heikkilä
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Uudet Alzheimer-lääkkeet tuovat toivoa – "Voidaan vaikuttaa taudin kulkuun"Tinnitus vei tutkija Hanna Wassin työkyvyn – lataa täyslaidallisen lääkäreilleHoitaja: Vanhukset odottavat hoivapaikkaa jopa yli puoli vuotta ja kuolevat jonoihinProfessori: Turun kuristumistapaus kertoo kroonisista ongelmista vanhustenhuollossaHoivapalvelujen iäkkäät asiakkaat altistuvat vakaville vaaroille – vanhusasiavaltuutettu vaatii uutta lakiaKriisin synkkä seuraus Yhdysvalloissa: Vauvoille morfiinia teho-osastolla

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 25.1.15:49
    WHO

    WHO arvostelee tiukasti Yhdysvaltoja: "Epätosia perusteluja"

  • 13.1.15:35
    Tietoturva

    Ihmisten terveystietoja korona-ajalta päätyi muistitikulla kirpputorille Pirkanmaalla

  • 18.12.202513:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.202510:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.202516:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys