Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaisten piti hallita Tour de Skitä, mutta mitä tapahtui? Jari Isometsä näkee selkeän eron valmistautumisessa

2021 Federico Modica/NordicFocus
Julkaistu 04.01.2021 08:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Ruotsalaisten odotettua heikompi taso maastohiihdon Tour de Skillä on todennäköisesti seurausta valmistautumisesta muita maajoukkueita matalammalla, uskoo MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä.

Tour alkoi Linn Svahnin kahdella kisavoitolla, mutta Val Müstairin takaa-ajokisassa hän katkesi puolimatkassa ja putosi kokonaiskisassa kuudenneksi.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski nousi Tourin marssijärjestyksessä – Jessie Diggins kiertueen kärkeen

Frida Karlsson on mahtunut jokaisessa kisassa neljän parhaan joukkoon ja on nyt kokonaistilanteessa kolmantena, mutta tämän enempää ruotsalaisia ei kymmenen parhaan joukossa ole, vaikka kaikki norjalaiset puuttuvat tämän vuoden Tourilta.

Kärjessä on sen sijaan Yhdysvaltain kaksikko Jessie Diggins–Rosie Brennan.

– Ei se mikään mahdoton yllätys ole, että Diggins ja Brennan ovat kärkipäässä, mutta toki odotettiin, että ruotsalaiset hallitsisivat tätä kilpailua vähän selvemmin, Isometsä kommentoi ja näkee asialle myös selityksen:

– Tässä on ihan selkeä ero: amerikkalaiset ja venäläiset valmistautuivat korkealla, mutta ruotsalaiset tulivat kisapaikalle kylmiltään, niin pikkaisen se näkyy heidän tuloksissaan.

Seuraavaksi kiertue siirtyy vuorilta alemmas Toblachin maisemiin. Isometsä odottaa, että ruotsalaisista kuullaan vielä.

– Kaksi ruotsalaisnaista kymmenen parhaan joukossa on varmaan heille pettymys, mutta luulen, että he tulevat vähän kiristämään, kun tullaan vähän matalammalle kilpailemaan.

Lisää aiheesta:

Tour de Ski tuo mukanaan kutkuttavan mausteen – Jari Isometsä: "Pakka kääntyy täysin"Kerttu Niskanen jo nyt kiinni uransa parhaassa – Tourilta tarjolla huima pino euroja: "Täyttä realismia"Jari Isometsä maalaa Kerttu Niskaselle sykähdyttävää näkymää – Krista Pärmäkoskesta sanat ovat toisetRuotsalaisten kanssa ”porukalla konttaava” suomalaishiihtäjä hämmästeli vaikeuksiaan Ylelle – Jari Isometsä näkee tärkeän tekijän ongelmien takanaTour de Skin heikosti aloittanut ruotsalaistähti tympääntyi vihjailuihin – myös voittajasuosikille sataa kritiikkiä länsinaapurissaJari Isometsältä merkittäviä huomioita Krista Pärmäkosken hiihdosta – hyytyminen aistittavissa hyvissä ajoin
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen12:15
    Hiihtolajit

    Norjalaistähdet järkyttyivät hiihtohuipun shokkipäätöksestä – "Vuodatin muutamat kyyneleet"

  • ti16:28
    Hiihtolajit

    Norjan 24-vuotias MM-kultahiihtäjä: Ura ohi

  • ti06:45
    Hiihtolajit

    Krista Pärmäkoski heitti enteelliset sanat vuosi sitten: "Nauroi että en lähde"

  • ma14:46
    Jasmi Joensuu

    Sukupuolitestit kehiin – nyt kommentoivat Suomen hiihtotähdet: "Itselleni ihan selkeää"

  • ma13:09
    Urheilu

    Rajun ratkaisun tehneestä Suomen hiihtohuipusta leviää väärä käsitys: "Ärsyttää, että se on väännetty noin"