Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaiset hiihtotähdet joukolla sivuun maailmancupista

Linn Svahn ei hiihdä Davosin maailmancupissa ensi viikonloppuna.
Linn Svahn ei hiihdä Davosin maailmancupissa ensi viikonloppuna.
Julkaistu 10.12.2024 16:57

MTV URHEILU - STT

Maastohiihdon mahtimaihin lukeutuva Ruotsi matkaa siipirikkoisena kauden kolmanteen maailmancup-tapahtumaan, tänä viikonloppuna kisattavaan Sveitsin Davosin cup-koitokseen. Maan kärkinimistä usea jättää Sveitsin-reissun väliin.

Jo aiemmin oli päätetty, että Ebba Andersson ja Frida Karlsson eivät hiihdä Davosissa. Andersson hakee parasta virettä vuodenvaihteen Tour de Ski -kiertueelle, ja Karlsson rauhoittaa tahtia kärsittyään syksyllä jalkavammasta.

LUE MYÖS: Suomalaisten raju ero maailman kärkeen tuli Jari Isometsälle yllätyksenä: ”Yhtään vastoinkäymistä ei saa tulla”

Nyt pois jäävät myös sairastuneet Linn Svahn ja Moa Lundgren sekä selkäänsä poteva Calle Halfvarsson. Myös Måns Skoglund on sairauden myötä sivussa.

– Olemme aloittaneet kauden kolmella hienolla voitolla maailmancupissa (Karlsson ja Johanna Hagström Rukalla, Jonna Sundling Lillehammerissa), mutta meillä on ollut myös sairastumisia ja loukkaantumisia vaivana. Valitettavasti tähdistä moni puuttuu Davosista, mutta se antaa tilaisuuden uusille hiihtäjille, maajoukkuevalmentaja Anders Byström sanoi.

Davosissa kilpaillaan vapaan hiihtotavan parisprintit, vapaan hiihtotavan henkilökohtaiset sprintit sekä perinteisen 20 kilometrin väliaikalähtökilpailut.

LUE MYÖS: Ruotsalaistähdeltä häkellyttävää ylivoimaa sprinttihiihdossa – Kläbo latasi karkuun ylämäkeen

LUE MYÖS: Ruotsalaistähden kisasta täysi pannukakku – hävisi kuvasta: "Iso ongelma"

Lisää aiheesta:

Ruotsi saa tähtihiihtäjänsä Rukan maailmancupiinMahtiuutisia Ruotsiin – tähtihiihtäjät mukana Tourilla: "Yritti levätä"Ruotsin hiihtotähdestä kova päätös: "Ei riitä"Kato käy – myös Frida Karlssonista ja Ebba Anderssonista valitettava uutinenRuotsin hiihtotähti sittenkin mukaan Tour de Skille – tämä sai mielen muuttumaanRuotsi nimesi MM-joukkueensa – pimennossa ollut supertähti mukana
MaastohiihtoUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen11:51
    Urheilu

    Tautikaaos piinaa Ruotsin maajoukkuetta

  • ma16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon