Ansioluettelonsa ylpeänä esittelee pieni ja pirtsakka pomeranian. Tämä suloinen karvapallo kertoo olevansa aina valpas, mutta joskus myös varsin haukkuherkkä tapaus.
Osaaminen ja erityistaidot
Vif vif vif! Olen pieni ja suloinen pallokoira – aiemmin minut tunnettiin nimellä kääpiöpystykorva. Lempinimeni ovat "Pom Pom" tai "Pommi". Olen aina valpas, eloisa ja poikkeuksellisen uskollinen omistajalleni. Omistajani suuri ihannointi sekä kiintymykseni häneen saattaa aiheuttaa helposti eroahdistusta, joten älä hylkää minua omilleni pitkiksi ajoiksi!
Saatan olla epäluuloinen vieraita kohtaan, joskus jopa haukkuherkkä – vieläpä varsin kimakka sellainen. En ole kuitenkaan arka taikka aggressiivinen koira.
Koulutus ja työkokemus
Keski-Eurooppalaisista ikivanhoista pystykorvatyypeistä polveutuvia pieniä pystykorvia vietiin 800-luvulla Englantiin, missä näistä jalostettiin kääpiömuoto pomeranian – eli minä! Alun perin rotuni on saksalainen, mutta englantilaiset ovat jalostaneet meitä sen verran, että Englantia pidetään rotuni kotimaana.
Saksassa rotuani käytettiin vahtikoirina, jotka ilmoittivat vieraista kulkijoista kipakalla haukkumisella. Vif vif vif! 1800-luvulla me pomeranianit olimme myös suosittuja Euroopan hoveissa. Muun muassa Englannin kuningatar Victoria oli meihin 'pompomeihin' kovin mieltynyt: hän teki mäyräkoirista ja meistä muotikoiria!
Me ensimmäiset pomeranianit tassuttelimme Suomeen vuonna 1920.
Harrastukset ja mielenkiinto
Olen seura- ja mainiotakin mainiompi vahtikoira. Sinnikkäänä pikkukoirana opin uusia asioita nopeasti. Metsästysviettiä minulla ei ole.
Sinun kannattaa kuitenkin tehdä minulle selväksi, kuka on pomo – 'pienen koiran syndrooma' saa minut helposti uhittelemaan esimerkiksi itseäni isommille koirille. Vif vif! Tarvitsen vahvan laumanjohtajan elämääni, joten lapsiperheeseen en ehkä ole paras vaihtoehto. Olen mielelläni ainoa silmäterä!
Kaipaan huomiota, lenkkejä ja leikkihetkiä: saatat huomata sen kun haukun iloisesti ja pompin kahdella tassullani. Viihdyn myös näyttelyissä, tokokehissä ja sohvakoirana.
Muuta
Karvapeitteeni on rotuni erikoisuus: tiheän ja runsaan pohjavillani ansiosta turkkini pysyy pystyssä ja saa minut muistuttumaan pallomaista pallokalaa, jolla on karvat. Turkkini vaatikin säännöllistä hoitoa ja huolenpitoa. Myös häntäni on tuuheakarvainen, ja se kaartuu hienosti selkäni päälle. Korvani ovat pienet, pystyt ja pyöreämuotoiset, ja silmäni ovat hieman vinot, soikeat ja keskikokoiset.
Värityksinäni sallitaan musta, ruskea, valkoinen, oranssi, harmaa sekä muut värit, kuten kerma. Säkäkorkeuteni on hurjat 22 senttimetriä, painoa minulle kertyy sen 1,9–3,5 kiloa.
Motto
Vif vif vif!
Suosittelijat
Sinkut, seniorit, sohvaperunat sekä Kelly Osbourne!
Lähde: Wikipedia, toydogs.net, dogster.com
Kuvat: Shutterstock
Uusimmat
-
23:53
Nuoret Leijonat joutui todella ahtaalle – voitto Tshekistä irtosi pisimmällä mahdollisella kaavalla
-
23:41
Vuoristorataturmassa loukkaantui yli 30 Saksassa
-
23:27
Venäjän sotakoneet lentäneet jo kolmesti tällä viikolla Alaskan ilmapuolustuksen alueella – MTV seuraa sotaa
-
23:14
"Ensi talvena palaa paljon puuta" – peittoaako perinteinen takka suomalaisten koteja valloittaneen ilmalämpöpumpun?
-
22:57
"Beethoven sopii kadullekin" – pakettiautolla raahattu konserttiflyygeli ja viulu soivat Helsingin ydinkeskustassa
-
22:41
MM-kultaa Eugenessa heittänyt keihästähti hakattiin kotimaassaan sairaalakuntoon
-
22:20
HJK:n Perparim Hetemaj kääntää katseet tulivoimaiseen tanskalaisnippuun – "Tavoite on Eurooppa-liiga"
-
21:55
YK:n Guterres pyytää Venäjää ja Ukrainaa lopettamaan sotimisen Zaporizhzhjan alueella
-
21:45
Postin käyttämä Neonomics kerää tilitietoja asiakkailtaan – miksi? Näin yritys vastaa
-
21:15
Fortum kertoo tarjonneensa Meri-Porin voimalaa seuraavan tehoreservikauden kilpailutukseen
-
21:13
"Tiukka tilanne tulossa ensi talvena", ennakoi Fingrid – ministeri Lintilän mukaan osa sähkön tehoreservistä voitaisiin ottaa käyttöön
-
21:07
Junat Helsingin ja Joensuun välillä myöhästelivät järjestelmävian vuoksi
-
20:53
HJK tyylitellen jatkoon – lohkopaikka Euroopasta varmistui
-
20:22
Alapään tuoksua tupsutellaan nyt iholle – tämä ilmiö puhuttaa TikTokissa
-
20:20
Viron hallitus rajoittaa venäläisten maahantuloa
-
20:17
Valtavat jonot Flow-festivaalin rannekkeenvaihtopisteille, osa ei saanut vaihdettua ranneketta ollenkaan – "Hallittu kaaos"
-
20:13
Matti Mattsson karsiutui sivulajinsa EM-finaalista
-
19:47
NHL-seuralta synkkä uutinen: tähtimaalivahti sivussa koko ensi kauden
-
19:08
Suru-uutinen: Ruotsin jalkapallomaajoukkueen entinen kapteeni on kuollut
-
19:01
Gorillan sulava sisääntulo yllätti Tinan eläintarhassa – näin eläin näytti, kuka on pomo: "Jäädyin täysin"
-
Lataa lisää