Riitta-Liisa Roponen ylsi tiistaina Oberstdorfissa parhaaseen arvokisasijoitukseensa kuuteen vuoteen, kun hän oli kymmenes 10 kilometrin vapaan MM-kisassa. Hän ylsi tähän 42-vuotiaana.
– Tänään voimme puhua vaikka kuinka paljon iästäni ja siitä, että olen ollut täällä kauan. Tänään se ei haittaa niin paljon kuin joinakin toisina päivinä.
Riitta-Liisa Roponen säteili tyytyväisyyttä suomalaismedian edessä kisan jälkeen. Hänelle ensimmäinen startti Oberstdorfin kisoissa oli jättipotti, jota hän ei osannut odottaa.
Juttu jatkuu kuvan alla.

LUE MYÖS: Riitta-Liisa Roponen kyynelehti upeasta MM-hiihdostaan: "Miettikää! Uskomatonta!"
Pohjatyöt onnistumiseen olivat armottomat, sillä Roposen suksitestissä oli kaikkiaan 16 paria välineitä – mukana myös joukkuetoverien Jasmi Joensuun ja Katri Lylynperän kalustoa.
– Hiihdin Jasmin parilla. Tein kahdesta parista valinnan, huoltoporukan panosta ylistänyt Roponen sanoi.
Roponen on sanonut, että hän nauttii edelleen kilpahiihdosta valtavasti, mikä on myös yksi pitkän uran tekijöistä. Hän ei kuitenkaan halunnut spekuloida onnistumisen huumassa ensi vuoden olympiakisoilla, vaikka on aiemmin vihjaillut olevansa Pekingin-matkasta kiinnostunut.

