Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rehn: Fennovoiman ydinvoimalahankkeen kaatuminen oli hyvin lähellä

Julkaistu 23.04.2016 17:15

MTV UUTISET - JAAKKO LOIKKANEN

Elinkeinoministeri Olli Rehn sanoo MTV:n Uutisextrassa, että Fennovoiman ydinvoimalahankkeen kaatuminen oli viime kesänä hyvin lähellä. Moskovassa käytyjen hätäneuvottelujen yllä leijui aiemmin tapahtunut diplomaattinen selkkaus.

Heinäkuussa 2015 suomalais-venäläinen Fennovoiman ydinvoimalahanke oli kaatumassa, sillä hankkeen taakse ei ollut löytynyt riittävästi kotimaista omistusta.

Hätiin toivottiin energiayhtiö Fortumia, josta Suomen valtio omistaa enemmistön. Fortum oli kuitenkin asettanut Fennovoimaan osallistumiselle ehdon: se lähtisi mukaan vain, jos saisi havittelemansa enemmistösuuden venäläisestä TGC-1 -vesivoimayhtiöstä.

Vastikään tehtävässään aloittanut elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.)  lensi Moskovaan neuvottelemaan tilanteesta venäläisten kanssa. Paineet olivat kovat, sillä Fennovoima oli muuttunut aiempaakin kriittisemmäksi ulkopoliittiseksi kysymykseksi.

– Taustalla oli Etyj-hässäkkä. Uskallan kutsua sitä hässäkäksi, koska se ei mennyt ihan kaikkien taiteen sääntöjen mukaan. Se heijastui Suomen ja Venäjän välisiin suhteisiin, mutta sillä ei ollut suoranaista vaikutusta Fennovoima-ratkaisuun, Rehn sanoo MTV:n Uutisextran haastattelussa.

EU:n pakotelistalla olleilta venäläispoliitikoilta oli kesäkuussa 2015 evätty pääsy Suomessa järjestettyyn Etyj-kokoukseen, ja tapaus oli suututtanut venäläiset.

Valmiiksi kireässä ilmapiirissä Fennovoiman kaatuminen olisi ollut äärimmäisen kova isku Suomen ja Venäjän suhteille.

Fennovoima-hanke on poliittisesti ja taloudellisesti tärkeä laitostoimittaja Rosatomille ja sitä hallitsevalle Vladimir Putinin valtakoneistolle. Voimalan on tarkoitus toimia Rosatomin referenssinä ja markkinointityökaluna muualla maailmassa.

Fortumin kelkka kääntyy

Kaksi viikkoa Rehnin Moskovan matkan jälkeen ilmoitettiin, että Fortum lähtee mukaan Fennovoimaan 6,6 prosentin osuudella. Näin siitä huolimatta, etteivät Fortumin ennakkoehdoksi asettamat vesivoimakaupat olleet toteutuneet.

Samassa yhteydessä Fennovoiman omistajaksi tuli rakennusyhtiö SRV 1,8 prosentilla. Jo aiemmin osakkaana ollut Outokumpu nosti omistuksensa 14 prosenttiin.

Tämän kuvion ansiosta Fennovoiman kotimainen omistus nousi 65,1 prosenttiin. Voimalan rakentamisen edellytys on, että omistajuudesta 60 prosenttia on Suomesta tai EU- ja ETA-maista.

Elinkeinoministeri Olli Rehn ei tiedä tai ei halua sanoa, miksi Fortumin kelkka yllättäen kääntyi.

Fortum on tehnyt Venäjälle viime vuosina lähes viiden miljardin euron investoinnit. On epäilty, että yhtiölle olisi koitunut itänaapurissa vaikeuksia, mikäli se ei olisi lähtenyt pelastamaan Venäjän hallinnolle tärkeää Fennovoima-hanketta.

Rehn sanoo, että hänen tietojensa mukaan Fortumia ei Venäjän suunnasta painostettu. Viime kesästä lähtien ministerin pääviesti on ollut lakoninen.

– Fortum teki päätöksensä täysin itsenäisesti omista liiketaloudellisista lähtökohdistaan.

Lisää aiheesta:

Tuore kirja: Fennovoiman ydinvoimalahanke olisi kaatunut, jos pääministeri Sipilä ei olisi painostanut Fortumia mukaanJan Vapaavuori myöntää riskiarvion pettäneen Fennovoima-hankkeessa – sysää vastuun yksityisille toimijoille: "Eihän se hyvin mennyt"Professori ihmettelee Fennovoiman johdon kummallisia, sotaa väisteleviä sanoja purkupäätöksessä: "Suomettuneisuuden perinnettä"Venäläinen ydinvoima vastatuulessa Euroopassa – Rosatomin tytäryhtiön pomon mukaan taustalla ei ole politiikkaa: "En tiedä mistä syistä"Professori pitää Fennovoiman ydinvoimahankkeen riskien selvittämistä aiheellisena: "Olisi pitänyt tehdä jo kauan aikaa sitten"Puolustusministeriö haluaa riskianalyysin Fennovoiman ydinvoimalahankkeesta – selvityksessä kytkös Venäjän turvallisuuspoliittisten päämäärien ajamiseen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:44
    Iisalmi

    Presidentti Stubb Pohjois-Savoon – tekee tarkastuskäynnin Karjalan lennostoon

  • 11:55
    Finlandia-palkinto

    Tässä ovat tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat

  • 11:11
    Sää

    Etelän ensilumi näkyy sääennusteessa – "Kaiken meteorologien sanoman voi unohtaa"

  • 10:54
    Sanna Marin

    Asiantuntija Sanna Marinin viestinnästä: "Taustalla suunnitelma, se on aivan selvä"

  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"