Nainen, joka heitti kulhollisen kuumaa ruokaa Chipotle-pikaruokaravintolan työntekijän kasvoille, on tuomittu kuukaudeksi vankilaan ja sen lisäksi kahdeksi kuukaudeksi pikaruokaravintolaan.
Tapahtuman jälkeen levisi videoita, joissa Rosemary Hayne haukkui Chipotlen työntekijää Emily Russellia ja heitti sitten lähietäisyydeltä ruokaa tämän kasvoille. Asiasta kertoo CNN.
Hayne, joka on 39-vuotias neljän lapsen äiti, tunnusti syyllisyytensä pahoinpitelystä annettuun syytteeseen ja sai tuomionsa viime viikolla. Tuomari Timothy Gilligan antoi hänelle mahdollisuuden valita 90 päivän vankilatuomion tai 30 päivän tuomion, jonka lisäksi hän joutuu työskentelemään 60 päivää pikaruokapaikassa.
– Haluatko kävellä hänen kengissään kaksi kuukautta ja oppia, miten ihmisiä pitäisi kohdella, vai haluatko istua vankilassa? Gilligan kysyi Haynelta kuulemisessa.
– Haluaisin kulkea hänen kengissään, Hayne vastasi.
Hänen asianajajansa Joseph O'Malley sanoi, ettei hänen asiakkaallaan ole aiempaa rikostaustaa ja hän on todella pahoillaan teoistaan.
– Annetaan hänelle mahdollisuus olla antamatta tämän yhden päivän määritellä hänen loppuelämäänsä, hän sanoi CNN:lle.
Gilliganin mukaan Haynen on saatava tuomioistuimen hyväksyntä työpaikalleen, ja hänen on työskenneltävä siellä 20 tuntia viikossa. Hayne ei ole vielä löytänyt sopivaa työtä.

