Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Asiakas ei ole aina oikeassa" – Kaupat vaativat mahdollisuutta hakea lähestymiskieltoa häirikköasiakkaille

7:48Elä hättäile! Espoolaiskaupan hidas kassa nousi ilmiöksi – käytössä jo 11 vuottaKATSO MYÖS: Elä hättäile! Espoolaiskaupan hidas kassa nousi ilmiöksi – käytössä jo 11 vuotta.
Julkaistu 10.05.2023 13:03

MTV UUTISET – STT

Kaupan liitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM katsovat, että yrityksillekin tulisi antaa mahdollisuus hakea lähestymiskieltoa jatkuvasti häiriöitä aiheuttavilta henkilöiltä.

Kaupan alan työnantajia ja työntekijöitä edustavat liitot penäävät tulevalta hallitukselta lainsäädäntöä yrityslähestymiskiellosta. 

Työterveyslaitoksen mukaan kaupan alan työntekijät kohtaavat entistä useammin henkistä väkivaltaa työssään. Samalla häiriökäyttäytyminen kaupoissa on lisääntynyt.

Ilmiö näkyy yhteydenotoissa, joita PAMin luottamushenkilöt saavat työntekijöiltä. Huono ja asiaton käyttäytyminen kaupoissa on pandemian jälkeen lisääntynyt, kertoo HOK-Elannon päätyösuojeluvaltuutettu Christa Pessi.

– Kaupan alalla työskentelee paljon nuoria ensimmäisissä työsuhteissaan. Tästäkin syystä on tärkeää, ettei syntyisi kuvaa, että tällainen kohtelu kuuluu asiakaspalveluun tai työelämään. Asiakas ei ole aina oikeassa varsinkaan käyttäytyessään asiattomasti ja epäkunnioittavasti henkilökuntaa kohtaan, Pessi sanoo tiedotteessa.

Lue myös: "Hitaasta kassasta" tuli ilmiö – espoolaiskauppias Toni yllättyi suosiosta: "Aluksi ihmeteltiin, että olenko ihan pöllö"

”Henkisesti raskasta miettiä, milloin häirikkö jälleen tulee kauppaan”

Yrityksillä ei ole juuri keinoja puuttua toistuviin häiriöihin ja vahingontekoon, kun poliisi ei välttämättä ehdi paikalle eikä teko ylitä laittoman uhkauksen kynnystä.

K-Market-johtokunnan puheenjohtajana toimiva diplomikauppias Harri Nykopp kertoo, että kentältä tulee jatkuvasti viestejä lisääntyvästä häiriköinnistä, joka vaikuttaa sekä työntekijöiden että asiakkaiden turvallisuuteen.

– Kaupan henkilökunnalle on henkisesti raskasta miettiä, että milloin tietty, häiritsevästi käyttäytyvä asiakas jälleen tulee kauppaan. Häiriökäyttäytyminen luo myös asiakkaille turvattomuuden tunnetta heidän joutuessaan seuraamaan sivusta haastavia tilanteita, Nykopp sanoo tiedotteessa.

Nykoppin mukaan ratkaisuksi tarvitaan siksi mahdollisuus määrätä lainvoimainen lähestymiskielto henkilölle, joka syyllistyy jatkuvasti häiritsevään käytökseen.

Lue myös: Huomasitko Prisman kassalla ikävän yllätyksen? Yle paljasti virheen hintatiedoissa

Lue myös: Totuus kauppojen paistopistetuotteista voi yllättää – kysyimme Lidliltä, K-ryhmältä ja S-ryhmältä leivonnaisten alkuperästä

Lue myös: Arjen pakolliset menot nielevät nyt rahat, moni sortunut pahaan virheeseen – "Asuntovelallisten perheiden tilanne muuttunut olennaisesti"

Lue myös: Halpistuotteet, joita kannattaa kokin mukaan ostaa ruokakaupasta: "Kukaan ei huomaa eroa"

Lisää aiheesta:

Tavaroiden heittelyä, ahdistelua ja perheen uhkaamista: Näin kauppojen henkilökuntaa häiriköidään"Emme pärjää nykyisillä keinoilla" – Kaupan ala huolissaan, toteuttaako hallitus lupaamansa kriittisen lakimuutoksenKaupat haluavat varkaille lähestymiskiellon – poliisi kertoo, milloin myymälävarkaus on "a-luokan tehtävä"Kauppojen henkilökuntaa uhkaillaan ja häiritään yhä enemmän – järjestöt vetoavat yrityslähestymiskiellon puolestaNäpistykset tulevat kaupoille kalliiksi – nämä tuotteet kiinnostavat myymälävarkaitaKauppiaan hätähuuto: Lakimuutos näkyy karulla tavalla – "Rikolliset ovat huomanneet saavansa touhuta lähes vapaasti"
HäirintäKaupan alaLähestymiskieltoAsiakaspalveluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Häirintä
  • Eilen07:22
    Ruotsi

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • 7.10.05:49
    Vanhemmuus

    Voivatko isät lopettaa naisvihan? Näin Konsta Hietanen puhuu pojilleen

  • 25.9.19:27
    Droonit

    Ulkoministeri Valtoselta viimeisin tieto drooniuhkasta: "Sopisi Venäjän pelikirjaan"

  • 25.9.08:50
    Droonit

    Tästä syystä juuri Tanska on nyt droonien kohteena – "Koko Euroopan huomio vedetään tällaiseen"

  • 24.9.23:42
    Natsi-Saksa

    Humalaiset suomalaiset kiipesivät Auschwitzin keskitysleirimuseoon – kalliiksi tuli