Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rauhanturvaajat jäävät kotiuduttuaan yksin – stressi voi purkautua vuosien päästä

Lehtikuva
Julkaistu 03.04.2014 16:09

MTV Uutiset–Jonna Kumpula

Rauhanturvaajien palveluksen jälkeinen tukeminen on tärkeää, sillä kriisinhallintatehtävien tuoma stressi saattaa purkautua vasta vuosien päästä kotiutumisen jälkeen.

Yhdysvalloissa Texasin Fort Hoodin tukikohdassa sattui ampumavälikohtaus, jossa neljä ihmistä sai surmansa ja ainakin 16 haavoittui. Sotilastukikohdan komentajan mukaan Irakissa vuonna 2011 palvelleella ampujalla oli mielenterveyteen liittyviä ongelmia. Tällä hetkellä ei voida sanoa, oliko Irakin kriisinhallintatehtävillä vaikutusta tapahtuneeseen.

Kriisinhallintatehtävissä palvelleita sotilaita huomioidaan vähän kotiutumisen jälkeen. Tilanne Suomessa on parempi kuin kymmenen vuotta sitten, jolloin palveluksen jälkipuintia ei juurikaan ollut.

– Palvelin Afganistanissa vuosina 2006-07 ja silloin tilanne ei ollut minkäänlainen. Kotiuduin Porin lentokentälle, joka oli täysin autio sitten, kun kaikki olivat lähteneet koteihinsa. Se jäi siihen, toimittaja Tuomas Muraja muistelee.

Nykyään kotiutuville rauhanturvaajille järjestetään Suomessa kaksipäiväinen kotiuttamistilaisuus, jossa käydään läpi niin negatiivisia kuin positiivisia kokemuksia kriisinhallintatehtävien ajalta, keskustellaan tehtävien tuomasta stressistä sekä rauhanturvaajan että heidän läheistensä näkökulmasta sekä pohditaan, miten kriisinhallintatehtävien aiheuttama stressi huomataan ja miten sitä hoidetaan.

Vaikka käytäntö on tarpeellinen kotiutuvalle rauhanturvaajalle, Muraja pitää sitä riittämättömänä. Kriisinhallintatehtävissä palvelleella – niin miehellä kuin naisella – on vaikeuksia hakea itse apua. Murajan mukaan apu tulisi järjestää niin, että kynnys avunhakuun madaltuisi ja kotiutuvien palveluksen jälkeistä elämää pystyttäisiin jollain tapaa tarkkailemaan.

– Meillä on monta kriisinhallintaoperaatioista palannutta sotilasta, jotka ovat yksin kotonaan, ja usein heillä on metsästysaseita kaapissaan. On olemassa riski, että he päättävät lähteä niin sanotusti äänestämään katolta aseillaan. Minua huolettaa, että he (kotiutuneet rauhanturvaajat) tekevät itselleen jotain, mutta toki pitää muistaa, että kriisinhallintatehtävistä kotiutunut voi olla vaaraksi yhteiskunnalle, jos häntä ei hoideta kotiutumisen jälkeen, Muraja muistuttaa.

rauhanturvaaja2Suomalaisia ISAF:n rauhanturvaajia vartiossa Sholgaran kylässä Balkin maakunnassa Afganistanissa 2. helmikuuta 2013.Lehtikuva

Valvojasta sotatantereelle

Rauhanturvaaminen on muuttunut perinteisistä tehtävistä vaativaan kriisinhallintaan. Aiemmin rauhanturvaajat menivät kahden maan väliin aseettomalle vyöhykkeelle ja valvoivat, että sovituista säännöistä pidetään kiinni. Nykyään rauhanturvaajat menevät pahimmassa tapauksessa keskelle sotaa ja ovat itse iskun kohteena.

Rauhanturvaajat joutuvat palveluksensa aikana kohtaamaan eriasteisia stressaavia kokemuksia. Palvelusstressi, raskaat ja vaaralliset työtehtävät kuormittavat rauhanturvaajien henkistä puolta. Vaativammat tehtävät tuovat mukanaan paljon läheltä piti -tilanteita ja ovat jopa hengenvaarallisia. Tuhansien kilometrien välimatkat, koti-ikävä, muuttuvat tilanteet koti-Suomessa ja sosiaaliseen elämään liittyvät asiat aiheuttavat jatkuvaa stressiä niin rauhanturvaajalle kuin tämän läheisille.

– Esimerkiksi Afganistanissa ja Libanonissa pystyy tällä hetkellä mennä leirin ulkopuolelle vain, jos kyseessä on operatiivinen tehtävä, eli niin sanotusti vapaa-ajalla täytyy olla leirin aidatun alueen sisällä. Rajoitettu liikkuminen voi olla hyvin stressaava tekijä, projektipäällikkö Hannu Piispanen kertoo.

Mikä on tilanne tällä hetkellä?

Rauhanturvaajaliitto on ajanut rauhanturvaajien kotiutumisen jälkeistä tukemista jo 1990-luvun alusta alkaen, mutta asiaan on puututtu vasta vuoden 2008 jälkeen. Tuen saaminen jää oikeastaan rauhanturvaajan omaksi huoleksi, sillä kaksipäiväisen kotiutumistilaisuuden jälkeen avun hakeminen on rauhanturvaajien omalla vastuulla.

Hannu Piispanen toimii Rauhanturvaajat vertaisina - Tukea kotona ja kaukana -projekti 2013–2016:n projektipäällikkönä. Kyseessä on Rauhanturvaajaliitto ry:n hallinnoima projekti, joka sai rahoituksen toimintaansa Raha-automaattiyhdistykseltä vuonna 2013.

Projektin tarkoituksena on kehittää vertaistukea eri muodoissa niin entisille kuin nykyisillekin rauhanturvaajille ja heidän läheisilleen. Projekti kouluttaa vapaaehtoisia vertaistukihenkilöitä vertaistuen antamiseen, esimerkiksi puhelimitse. Projekti järjestää jäsenyhdistyksien alueella vertaistapaamisia ja -tapahtumia sekä palveluksenpurkuviikonloppuja.

Oikeanlaista tukea on kuitenkin vaikea järjestää, sillä kaikki eivät reagoi palveluksen päätyttyä yhtä voimakkaasti. Lähipiiristä löytyy harvoin kuuntelijaa, joka ymmärtäisi tai olisi pidemmän päälle kiinnostunut rauhanturvaajan vaikeista kokemuksista. Siksi vertaistuki rauhanturvaajien välillä olisi tärkeää.

– Pitäisi ehkä olla puolipakollinen yhteenvetotilaisuus. Vuosien päästä esimerkiksi kutsuttaisiin sama rauhanturvaajajoukko yhteiseen illanviettoon, jossa olisi tunnin mittainen virallisempi seminaaritilaisuus ja epävirallisempi vapaamuotoinen tilaisuus. Yhteisöllisyys ja yhteishenki kriisinhallintatehtävissä ovat mielettömiä, joten tämä voisi olla hyvä tapa tukea, toimittaja Tuomas Muraja pohtii.

Tukea kotona ja kaukana -projektin rahoitus loppuu näillä näkymin vuonna 2016. Rahoituksen loppuessa vertaistukea ei pystytä antamaan enää tämän hetkisten puitteiden tavoin. Kysymys kuuluukin; miten rauhanturvaajien kotiutumisen jälkeiselle tukemiselle käy tulevaisuudessa?

Lisää aiheesta:

Machokulttuuri saa sotilaat karsastamaan henkistä tukea: "Mitä korkeammalla tasolla asiaa vähätellään..."Ukrainassa sotinut suomalainen kuvailee päälle jäänyttä pelkotilaansa: "On helpompi pysyä hereillä kuin laittaa silmät kiinni" – näin uuden ajan veteraaneja halutaan auttaaUkrainasta palaavat vapaaehtoistaistelijat jäävät ilman kuntoutusta – "Pommihan siinä on odotettavissa"Ukrainassa sotinut Aleksi oli joutua suljetulle osastolle hakiessaan apua venähtäneeseen nilkkaan: "Laitan tunteet laatikkoon ja heitän menemään"Butshan ja Mariupolin kauhut voivat nostaa käsittelemättömät pelot rauhanturvaajien mieleen – osa ei koskaan palaudu kokemuksistaanKaksi Afganistanin kriisinhallintaoperaatiossa ollutta suomalaista kertoo tarinansa – traumoja hoidetaan talkoohengellä: "Pitäisi puhua pistoolin piippu pois suusta"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:44
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 12:33
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 12:30
    Lukio

    Yo-kokeesta farssi: Lautakunta lupaa arvostelun olevan oikeudenmukaista

  • 11:03
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • 10:58
    Sää

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"