Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranskassa lakkoilijat haluavat saartaa polttoaineen jakelun useiksi päiviksi

Julkaistu 07.01.2020 12:30

MTV UUTISET – STT

Ranskan pääministeri on määrännyt poliiseja polttoainejalostamoille ja -varastoille. Poliisien on määrä estää ammattiliittoja saartamasta polttoaineen jakelua.

Ranskassa pääministeri Edouard Philippe on määrännyt poliiseja polttoainejalostamoille ja -varastoille estämään ammattiliittoja saartamasta polttoaineen jakelua.

Pääministeri Philippe kertoi tänään RTL-radiokanavalle yrittävänsä varmistaa, ettei polttoaineenjakelussa ole häiriöitä.

Kovan linjan ammattiliitto CGT on kehottanut jäseniään aloittamaan tänään neljän päivän mittaisen polttoainejakeluun kohdistuvan saarron. Saarto liittyy lakkoihin, joilla vastustetaan hallituksen eläkeuudistusta.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen. 

ranska polttoaine lakko epa (1)
Ranskan pääministeri on määrännyt poliiseja polttoainejalostamoille ja -varastoille estämään ammattiliittoja saartamasta polttoaineen jakelua.

Eläke-esitys on johtanut muun muassa laajaan kuljetuslakkojen ja työtaistelujen sarjaan, joka on jatkunut jo viidettä viikkoa.

Pääministeri kertoi tänään, että liitoilla on oikeus lakkoilla, mutta oikeutta saartoihin sen sijaan ei ole. Saarrot ovat hänen mukaansa laittomia.

Philippen mukaan maan noin 200 öljyvarikosta yksi tai kaksi oli saarrettuna. Hän on pyytänyt paikallisilta viranomaisilta, että poliisi varmistaisi tuotantolaitoksien ja varikkojen pysyvän auki.

Hallituksen ja liittojen määrä palata neuvottelupöytään

Laajat lakot ovat kurittaneet Ranskaa joulukuun alusta lähtien. Hallituksen ja ammattiliittojen on ollut määrä palata takaisin neuvottelupöytien ääreen tänään. Neuvottelut kariutuivat joulun alla.

Viime viikonloppuna järjestettiin jälleen suurmielenosoitus, jonka aikana tuhannet ihmiset marssivat Pariisin halki vastustaakseen Ranskan presidentin Emmanuel Macronin eläkeuudistusta.

Macron haluaa yhtenäistää eläkejärjestelmän ja lopettaa useiden ammattialojen nauttimat erikoisetuudet. Uudistus yhdistäisi kymmeniä erillisiä eläkeratkaisuja.

Ammattiliittojen johtajien mukaan uudistukset voisivat muun muassa pakottaa miljoonat eläköitymään suunniteltua myöhemmin.

Ammattiliitot ovat kehottaneet ihmisiä jälleen kaduille torstaina, jolloin muun muassa opettajien ja sairaalatyöntekijöiden on määrä olla lakossa.

Lisää aiheesta:

Ranskassa vastustetaan hallituksen leikkauksia – protestoijia ammattiyhdistysliikkeen mukaan yli miljoonaRanskassa mielenosoitukset yltyneet mellakoiksi: Yli 200 pidätetty PariisissaSuurlakkoilu kannatti! Ranskan hallitus on valmis tekemään parannuksia kiisteltyyn eläkeuudistukseenSähköyhtiö katkaisi sähköt tuhansilta ihmisiltä Ranskan jättilakkojen tukitoimena – pääministeri uhkaa silti puskea kiistellyn eläkeuudistuksen läpi Ranskalaiset lakkoilleet jo lähes kaksi viikkoa – eläkeuudistuksesta vastannut valtiosihteeri eroaa palkkaskandaalin vuoksiRanskan pääministeri aikoo ajaa kiistanalaista eläkeuudistusta eteenpäin – Maassa useiden päivien suurlakot: Kouluja suljettu, satoja lentoja peruttu, metrot eivät kulje
RanskaLakotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 10:52
    Ulkomaat

    Ranskan ex-presidentti Sarkozy lähti vankilaan

  • 09:10
    Ryöstöt

    Ranskan poliisi: Louvren ryöstön taustalla mahdollisesti rikollisjärjestö

  • 05:51
    Myrskyt

    Ainakin yksi kuoli trombin kaadettua nostokurkia Ranskassa

  • Eilen17:51
    Museot

    Karu arvio Louvren korusaaliin kohtalosta: "Esineitä emme enää koskaan näe"

  • Eilen16:13
    Ryöstöt

    Näin Louvreen on isketty aiemmin – Mona Lisakin lähti kerran kävelemään