Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rallin MM-sarjaan vielä yksi uudistus ensi kaudella – ”Voimme olla ylpeitä lopputuloksesta”

imago images/Grubisic/ All Over Press
Julkaistu 06.05.2021 13:08
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin MM-sarjan pääluokassa aletaan käyttää kestävää polttoainetta ensi kaudesta lähtien.

FIA:n maailman moottoriurheiluneuvosto on päättänyt, että P1 Racing Fuels toimittaa polttoaineet Rally1-luokituksen autoihin kolmivuotisella sopimuksella kaudesta 2022 lähtien.

FIA:n tiedotteen mukaan P1 on kehittänyt fossiilivapaan polttoaineen, joka pohjautuu hiilivetyyn. Polttoaineeseen on sekoitettu komponentteja synteettisistä ja biopolttoaineista.

Rallin MM-sarja pyrkii ottamaan uudistuksella askeleen kohti kestävämpää tulevaisuutta. Autojen hiilidioksidipäästöt vähenevät, mutta polttoaineen suorituskyvyn pitäisi pysyä ennallaan. Polttoainetoimittajan valinnassa otettiin huomioon myös ”menoveden” hinta.

– Otamme merkittävän askeleen kohti rallin MM-sarjan uutta aikakautta vuonna 2022, kun tuomme kestävän polttoaineen hybriditeknologian rinnalle, FIA:n puheenjohtaja Jean Todt kertoo.

– Kestävien polttoaineiden taustalla oleva teknologia muuttuu nopeasti. Sen vuoksi panostimme valtavasti siihen, että löydämme parhaan mahdollisen ratkaisun. Ja voimme olla ylpeitä lopputuloksesta, MM-sarjan promootioyhtiön nokkamies Jona Siebel sanoo.

LUE MYÖS: Rallin MM-sarjan kuskimarkkinoilla tapahtuu: kahdelle tähtikuljettajalle jatkosopimukset

Rallin MM-sarjan pääluokassa nähdään useita uudistuksia kuluvan kauden jälkeen. Nykyiset WRC-autot vaihtuvat Rally1-luokituksen hybridikilpureihin. Autojen tekniikka yksinkertaistuu, ja myös aerodynamiikkapaketin osia karsitaan.

FIA vahvisti maaliskuun lopussa, että rallin MM-sarjan nykyiset tiimit Hyundai, M-Sport Ford ja Toyota ovat sitoutuneet sarjan hybridiaikakauteen. Tiimit kehittävät parhaillaan uusia Rally1-kilpureita.

Uuden teknologian on toivottu houkuttelevan sarjaan lisää autonvalmistajia, mutta toistaiseksi uusia ehdokkaita ei ole ilmaantunut.

Lisää aiheesta:

Rallin MM-sarjan tulevaisuudesta mehukas paljastusMM-rallin autot mullistuvat – hurja muutos hintalappuunFIA-pomo vihjaa: rallin MM-sarjaan tekeillä valtava muutos – "Tulette yllättymään"FIA valotti MM-rallin tulevia sääntölinjauksia, lajipomolta paljastus mahdollisista tallitulokkaista: "Olen positiivisesti yllättynyt"Rallin MM-sarjalle kutkuttavaa tietoa uusista valmistajista – tämän asian täytyy kuitenkin muuttua ennen jättipottiaToyotan kova kilpailija jatkaa MM-sarjassa – nämä tallit mukana uudella aikakaudella
RalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 3.10.17:01
    MM-ralli

    Sami Pajari ajoi vanhan ralliviisauden todeksi – kutkuttava vertaus Kalle Rovanperään: "Yritän löytää sen hetken"

  • 29.9.06:04
    MM-ralli

    Tässäkö Kalle Rovanperän iskun paikka? Sebastien Ogieria vaanii tuttu vaara: "Voisin lyödä aika paljon vetoa"

  • 27.9.19:06
    MM-ralli

    Esapekka Lappi: Suomen mestaruus

  • 26.9.12:15
    MM-ralli

    MM-rallitähtien raju palaute herätti päättäjät – FIA valmistelee uutta sääntöpykälää

  • 26.9.10:09
    Elokapina

    Kolme Elokapinan aktivistia on kannellut poliisin televalvonnasta hovioikeuteen – syyttävät väärien tietojen antamisesta MM-rallien tapahtumista