Puuma: Nämä asiat tekevät nuoresta miehestä paremman rakastajan
Seksi, yllätyksellisyys, herrasmiehen elkeet ja avoimuus. Siinä syitä siihen, miksi nuori mies on puuman mielestä parempi kuin vanha.
Hiirestä puumaksi -kirjan kirjoittanut Sari Järn seurustelee 28-vuotiaan miehen kanssa. Ikäeroa hänellä ja kumppanilla on parikymmentä vuotta.
– Seksielämä on hyvää nuoren miehen kanssa. He ottavat naisen paremmin huomioon. Kun nainenkin on vielä kypsyessään päässyt irti estoista ja oman kropan jännittämisestä, seksiä voi harrastaa ilolla, Sari kertoo.
Nuorissa miehissä viehättää myös avoimuus.
– He ovat rentoja, hauskoja ja hyvää seuraa. Kyynisyys puuttuu ja arki on yllätyksellistä. Elämänasenne on sellainen, että kaikkea ei ole vielä nähty. On kiva herätä aamulla ja lähteä tekemään erilaisia asioita, Sari kuvailee.
– Itse arvostan kumppanissani myös sitä, että hän on saanut hyvän ja perinteisen kotikasvatuksen. Antti avaa minulle ovet herrasmiehen tavoin. Oman ikäisistäni miehistä huokuu sellainen asenne, että "avaa akka ite oves".
Nuoret miehet osaavat muunkin kuin "perkeleen"
Sari suitsuttaa myös tunteiden näyttämistä.
– Naiset tuppaavat itse epäröimään, että kehtaako tässä nyt kulkea käsi kädessä ja pussailla – pitää ruveta kehtaamaan! Antilta olen oppinut, että jos haluttaa pussailla maitotölkkien vieressä, niin sitten pussaillaan. Tapelkoon siitä ketä huvittaa, Sari sanoo.
– Nuori mies myös uskaltaa itkeä. On helpompi elää sellaisen ihmisen kanssa, joka näyttää kaikenlaiset tunteet eikä vain puristele nyrkkejään tuppisuuna ja mutise perkelettä.
Jotain vaaditaan silti vanhemmalta naiseltakin: energiaa.
– Olen nukkunut vähemmän kuin nykyään vain lasten ollessa pieniä, mutta ehtiihän sitä haudassakin! Jos sen sijaan on sitä tyyppiä, että haluaa käydä sänkyyn kymmeneltä illalla, kannattaa etsiä vanhempaa kumppania, Sari kertoo.
Studio55.fi/Piia Simola
Kuvat: Antti Mentula ja Lehtikuva
Uusimmat
-
08:57
Tutkimus: Osatyökyvyttömyysetuudet tuovat työuraan useita lisävuosia
-
08:38
40 000 ihmistä on vaarassa jäädä Kahovkan padon tulvan alle
-
08:36
Mary luuli vessanpönttöön pudonneen sormuksen kadonneen iäksi – 13 vuotta myöhemmin sattuma puuttui peliin: "Harvinainen tapaus"
-
08:19
Jarmo Kekäläinen kommentoi venäläishankintansa kohuratkaisua – "Upea asia Amerikassa"
-
08:15
Ahvenanmaalla kuvataan yhtä Suomen suurimmista elokuvatuotannoista – ohjaaja Tiina Lymille Myrskyluodon Maija on ollut pitkä projekti: "Tuntui tärkeältä tehdä tämä"
-
08:15
Suomalaistähtien karu arki Yhdysvaltojen ammattilaiskiertueella: "Rahan takia siellä ollaan"
-
08:15
Prinssi Harry kuvaili oikeudessa olleensa lehdistön hyökkäyksen kohteena koko ikänsä: "Kuinka paljon enemmän verta..."
-
07:50
ISW: Todisteiden, järkeilyn ja retoriikan perusteella Venäjä vaurioitti Kahovkan patoa – MTV seuraa sotaa
-
07:31
HIFK hankki kohutun NHL-superlupauksen – Ville Peltonen näkee Aron Kiviharjussa, 17, hyvin harvinaisia piirteitä
-
07:29
Brasilian maajoukkue ryhtyy historialliseen tempaukseen – muutos tulee huomattavaksi
-
07:23
Pikku Kakkoselta koskettava muistoteksti edesmennelle Jaakko Loukkolalle: "Jäämme kaipaamaan sinua"
-
07:22
Tätä salaattia ei kannata ostaa valmiina kaupasta! Kari Aihisen hittiohjeella teet edullisen version helposti
-
06:45
Jokerien paluu herätti fanit: hurja startti kausikorttien ja osakkeiden myyntiin – "Hyvältä näyttää"
-
06:40
Uudisasuntoja kaupataan nyt hurjilla kampanjoilla – rakennusjätti lupaa maksaa ostajan kaikki vastikekulut ensimmäiseltä kahdelta vuodelta
-
06:32
James Mayn tallissa on yksi auto, josta hän ei luopuisi – MTV:n haastattelussa "Kapteeni Hidas"
-
06:32
SM-liigan johdossa on osaamisvaje, sanoo Petteri Sihvonen – näihin miehiin osoittaa syyttävä sormi: "Miten he voisivat ymmärtää ja osata?"
-
06:29
Tutkija: Kremlin aloittama uusi aikakausi on kylmääkin sotaa vaarallisempi – "Vaikka Ukraina valtaisi alueensa, sota jatkuisi"
-
06:16
Tämän takia Ron DeSantis hyökkää opettajia, vähemmistöjä ja liberaaleja vastaan – "Hänellä on hyvät mahdollisuudet"
-
06:15
Pahamaineisessa kilpailussa tapahtui uusi kuolinonnettomuus
-
05:59
Nainen väitti joutuneensa satunnaisen yllätyshyökkäyksen uhriksi alikulkutunnelissa – toinen selitys paljastui oikeudessa
-
Lataa lisää