Asiantuntija tyrmää kohusuhteet: Puumanaiset jopa hyväksikäyttävät nuoria miehiä
Psykologi ja parisuhdekouluttaja Kari Kiianmaa tyrmää kohutut puumanaiset marginaalisena mediailmiönä. Hänen mukaansa puumasuhteet voivat jopa altistaa nuoren miehen hyväksikäytölle. Kiianmaa paljastaa myös, mikä vanhempien miesten ja nuorten naisten välisten suhteiden voimavara puumanaisten suhteista puuttuu.
– Ilmiö ei ole kovin todellinen. Sitä esiintyy lähinnä median luomana, ja se on hyvin marginaalista, Kari Kiianmaa toteaa nuorempia miehiä tapailevista kypsistä naisista.
– Tietenkin on naisia, jotka ovat vireitä ja hakevat seuraa, seikkailua ja ehkä jopa suhdetta nuorista miehistä.
Kiianmaa näkee puumailmiön kevytkenkäisenä ja pinnallisena ja uskoo, että nämä suhteet voivat koitua jopa vahingollisiksi.
– On mahdollista, että nuori mies joutuu hyväksikäytetyksi. Nainen ehkä vain ajattelee, että pitää saada samaa kuin mieskin: lentää kukasta kukkaan.
– Joku keksii jonkun nimityksen, ja joku pitää sitä sitten totena, että näin kuuluu tehdä.
Tämä puuma-suhteista puuttuu
Kiianmaa uskoo, että syy naisen haluun tapailla nuorempia miehiä juontaa vanhenemisen pelosta ja naisiin kohdistetuista ulkonäköpaineista.
– On kyse naisen pelosta vanhentua. Siitä, miten suhtautua muuttuvaan ulkonäköön, ja kuinka hyväksyä oma vartalonsa.
Samat syyt, jotka ajavat miehiä nuorempien naisten pauloihin, vaikuttavat myös naisten suhteissa. Lisäksi Kiianmaa näkee, että kyse voi olla myös tasa-arvon hakemisesta.
– Miehet ovat saaneet tehdä mitä haluavat, ja naiset ajattelevat ottavansa nyt saman, minkä miehetkin. Ajatellaan, että se on tasa-arvoa, Kiianmaa arvelee.
– Haluavatko naiset oikeasti sellaista? Puumailmiössä on kyseessä lyhyt tyydytys.
Kiianmaa näkee pienen eron nuorempia naisia tapailevien vanhempien miesten ja puumanaisten välillä.
– Miehet ovat enemmän ihastuneita. Suhde on heille henkisesti tärkeä, eikä välttämättä seksuaalisesti niin merkittävä. Naisilla ei ole tätä henkistä astetta, Kiianmaa sanoo.
Syy on hänen mukaansa yksinkertainen.
– Nuoret naiset ovat henkisesti kehittyneempiä. Kolmekymppinen mies taas ei useinkaan ole henkisesti samalla viivalla vanhemman naisen kanssa.
Studio55.fi/ Milja Atu
Kuvat: Colourbox.com
Onko sinulla tarina kerrottavanasi?
Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.
Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.
Uusimmat
-
07:47
Topi Raitanen teki merkittävän muutoksen ja ottaa nyt "koneestaan" kaiken irti – kova arvio Pariisin kisasta
-
07:21
Rahapulaisen opiskelijan älynväläyksestä kasvoi kansainvälinen bisnes – näin käy käytettyjen muumimukien kauppa!
-
07:00
Tuomas Iisalon unelmakauden huipennus kolmen voiton päässä – satumainen nousu Euroopan huipulle: ”Ei tätä kukaan tällä tavalla suunnitellut”
-
06:49
Washington Post: Ukrainan vastahyökkäys on alkanut – MTV seuraa sotaa
-
06:47
Helsinki Biennaali kokoaa huipputaidetta jo toistamiseen – tätä näyttelyssä on luvassa!
-
06:42
Video: Ukraina on menettänyt ensimmäisen Leopard 2 -panssarivaunun
-
06:31
Dramaattinen nousu! Florida avasi voittotilinsä NHL-finaaleissa
-
06:30
MTV:n testi paljasti autokoulun teoriakokeen kompastuskivet: Näihin kysymyksiin tuli enemmän vääriä kuin oikeita vastauksia
-
06:30
Itäistä Suomea uhkaa liikennemotti: Siltatyö voi sotkea junaliikenteen, kaaoksen kruunaavat Saimaan kanavan sulku ja vaakalaudalla olevat lennot
-
06:15
Maria Ohisalo MTV:n erikoishaastattelussa: Politiikka painottumassa enemmän henkilöihin kuin asioihin – "Keskitytään henkilökohtaisiin asioihin, jotka eivät kuulu laajemmalle yleisölle"
-
06:02
Veitsimies uhkasi hoitavansa todistajan peräkonttiin, jos tämä ei puhu käräjillä toivotulla tavalla: "Tuut näkemään mitä vasikoille käy"
-
06:02
Kari Jalosta prässätään rajusti Tshekissä – kiekkopäättäjät kuulivat suomalaista, sitten iskettiin lisävaatimus
-
05:44
Vapaaehtoisten meripelastajien kausi alkanut vilkkaammin kuin viime vuonna
-
05:44
Näin suomalaiset huijaavat vakuutusyhtiöitä, yleisintä "plussaaminen" – "Perämoottorin lisäksi hävinnyt koko autotalli"
-
05:42
USA:n ulkoministeri Blinken suunnittelee matkaa Kiinaan
-
05:38
Salaisia asiakirjoja kartanossaan säilönyt Trump kertoo saaneensa asiasta syytteen: "En ikinä olisi uskonut"
-
05:31
Syyttäjä: Kuljetusyhtiöltä huijattiin satojatuhansia perusteettomilla laskuilla
-
05:20
EU:ssa historiallinen sopu maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta: Lue, mikä muuttuu
-
23:32
EU-maat pääsivät historialliseen sopuun maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta vuosien väännön päätteeksi
-
23:18
IAEA: Zaporizhzhjan ydinvoimala saa yhä jäähdytysvettä Kahovkan padon tekoaltaasta – MTV seurasi sotaa
-
Lataa lisää