Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusministeri Niinistön puheista tehty kantelu oikeuskanslerille – pääministeri Sipilä: "En pidä nimittelypuheita viisaina"

1:31Perustuslakiasiantuntijoiden roolista käydään tulista keskusteluaPerustuslakiasiantuntijoiden roolista on käyty viime päivinä tulista keskustelua.
Julkaistu 21.02.2019 18:08

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Juha Sipilän mukaan puolustusministeri Jussi Niinistön perustuslakiasiantuntijoihin kohdistamista puheista on tehty kantelu oikeuskanslerille.

Sipilä sanoi eduskunnan kyselytunnilla, että oikeuskansleri tutkii asian ja tekee johtopäätökset, ja Sipilä toimii sitten niiden johtopäätösten mukaisesti.

– En pidä Niinistön nimittelypuheita viisaina, enkä yhdy mielipiteisiin, Sipilä korosti.

Lue myös: Oppositiolta tiukka kirje Juha Sipilälle – Jussi Niinistö halutaan ruotuun: "Halventaa arvokasta ministeri-instituutiota"

Hän myös painotti, että puolustusministerin kannanotot eivät edusta hallituksen kantaa.

Niinistö tuohtui tiedustelulakien palauttamisesta valiokuntakäsittelyyn siinä määrin, että kirjoitti blogissaan, että "perustuslakitalebanit ovat saaneet tiedustelulakien osalta tahtonsa läpi kansanvallasta piittaamatta."

Lue myös: Perustuslakiviisaita ryöpyttäneen puolustusministerin ulostulo jakaa mielipiteitä – Andersson ihmettelee paniikkia, Zyskowicz ei pidä värikästä keskustelua pahana  

Eilen Sipilä kommentoi, että keskustelun sävyssä "aletaan olla rajoilla".

Eduskunnan täysistunto lähetti viime viikolla tiedustelulait takaisin valiokuntiin sen jälkeen, kun puhemiesneuvosto oli asiaa ehdottanut. Puhemies Paula Risikon mukaan palautus oli tarpeen perustuslakiasiantuntijoiden kritiikin jälkeen.

Neljä oppositiopuoluetta vaati tänään myös yhteisessä kannanotossaan pääministeriä ja hallitusta ottamaan selkeästi kantaa puolustusministeri Niinistön viimeaikaisiin puheisiin. SDP, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP halusivat tietää, onko puolustusministerin kannanotoilla hallituksen tuki.

Lisää aiheesta:

Professori: Niinistön kommentit hallituksesta eivät ylittäneet presidentin toimivaltaaOppositiolta tiukka kirje Juha Sipilälle – Jussi Niinistö halutaan ruotuun: "Halventaa arvokasta ministeri-instituutiota"Professori Lavapuro kehottaa puolustusministeri Niinistöä esittämään parempia argumentteja solvauksien sijaan – "Toivoisin, että keskityttäisiin asiaan"Perustuslakiviisaita ryöpyttäneen puolustusministerin ulostulo jakaa mielipiteitä – Andersson ihmettelee paniikkia, Zyskowicz ei pidä värikästä keskustelua pahana   Jussi Niinistö: Perustuslakiasiantuntija Martin Scheinin painostaa eduskuntaa – professori odottaa Suojelupoliisin kannanottoa: "Niinistö sahaa omaa oksaansa"Ministeri Niinistö: Totalitäärisen neuvostoyhteiskunnan ihailijoiden tviiteillä ei voi jatkossa olla merkitystä demokraattisen Suomen kansanedustuslaitoksessa
PolitiikkaLait ja lainsäädäntöJussi NiinistöJuha SipiläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 11:07
    Sanna Marinin bilevideo

    Kirja: Sanna Marin kertoo hetkestä, jolloin pelkäsi uransa pääministerinä päättyvän

  • Eilen22:40
    Kotimaa

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen19:22
    Veikkaus

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi