Puhu hänelle -elokuvan asunto myynnissä

Puhu hänelle, espanjalainen elokuva vuodelta 2001
Puhu hänelle, espanjalainen elokuva vuodelta 2001-
Julkaistu 06.03.2003 09:45

Espanjalainen vuokraisäntä on huutokauppaamassa Madridissa sijaitsevaa asuntoaan, jossa ohjaaja Pedro Almodovar kuvasi elokuvaansa Puhu hänelle (Hable con ella). Asunnon elokuvantekoa varten vuokrannut mies toivoo saavansa asunnostaan ainakin kaksinkertaisen hinnan. Elokuva, joka on saanut jo useita kansainvälisä palkintoja ja joka on nyt Oscar-ehdokkaana, kuvattiin osittain 130 neliömetrin asunnossa, joka sijaitsee lähellä muodikasta Santa Anan aukiota.

Huutokaupan lähtöhinta on 781 316 euroa, eli yli 6 000 euroa neliömetriltä. Alueen keskimääräinen neliöhinta on 3 273 euroa.

Asunnon takorautaiseen parvekkeen kaiteeseen on kiinnitetty Myytävänä-kyltti, jossa tavanomaisen puhelinnumeron sijaan on verkkosivun osoite. Osoitteessa www.pisoalmodovar.com esitellään asuntoa espanjaksi, englanniksi ja ranskaksi. Sivuilla mahdolliset ostajat voivat myös tehdä tarjouksiaan.

Almodovarin El Deseo -tuotantoyhtiö, joka vuokrasi asunnon kuvauksia varten, kieltää kaikki yhteydet vuokraisäntäänsä, jonka yhtiö sanoo yrittävän "ottaa kaiken hyödyn irti tilanteesta".

Katso MTV3 Internetin Oscar-erikoissivut

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat