Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:16Psykologit ja koulukuraattorit pelkäävät, että sote-uudistus romuttaa opiskelijahuollonPsykologit ja kuraattorit pelkäävät sote-uudistuksen aiheuttavan hallaa opiselijahuoltoon – uutisjuttu kertoo, mitä uudistus konkreettisesti merkitsisi.

Psykologiliitto: Hallituksen sote-uudistus musertaa opiskeluhuoltotyön perustan ja sisällön – "Tämä on ihan pähkähullua, pahempaa kuin hölmöläisten peitonjatko"

Julkaistu 23.09.2020 20:34
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

@LepistoJoonas

Psykologiliitto ja koulukuraattorit pitävät sote-uudistuksen mukanaan tuomia muutoksia opiskeluhuollon romuttamisena. Järjestöt pelkäävät, että ammattilaisia voitaisiin siirtää kouluista pois. Ministeriössä ollaan asiasta täysin eri mieltä.

Lakiluonnoksen mukaan koulupsykologit ja koulukuraattorit siirtyvät kuntien sivistystoimista maakuntien sote-toimen alle. Järjestöt kokevat, että hallituksen esitys on paluu vuosikymmenien taakse.  

– Mielestäni Suomessa on mennyt hyvään suuntaan viime vuosina ja tästäkin näkökulmasta näen aivan käsittämättömänä tämän hallituksen esitysluonnoksen. Tämä olisi paluu vuosikymmenien takaiseen tilanteeseen, toteaa Annarilla Ahtola, psykologiliiton puheenjohtaja.

– Me olemme syvästi huolissaan siitä, että millä tavalla tämä suorastaan romuttaa suomalaisen opiskeluhuoltotyön perustan ja sisällön.

"Pahempaa kuin hölmöläisten peitonjatkotouhu"

Ahtolan mukaan lakiluonnosta pitää muuttaa. 

– Hallituksen esitysluonnos pyrkii ratkaisemaan lasten ja nuorten mielenterveyspalveluita niin, että siirretään kouluista työntekijöitä sinne soten korjaaviin palveluihin ja tämä on ihan pähkähullua, oikeastaan pahempaa kuin hölmöläisten peitonjatkotouhu.

– Esitysluonnoksesta käy selvästi ilmi, että se tulee mahdollistamaan sen, että psykologit ja kuraattorit voidaan siirtää ihan fyysisesti pois sieltä koulujen ja oppilaitosten tiloista.

Ministeriö: Ammattilaiset pysyvät kouluilla ja palvelujen laatu paranee 

Ministeriössä lakiluonnosta tulkitaan aivan eri tavalla: rahoitusta vahvistetaan ja ammattilaiset pysyvät kouluissa.

– Kuraattorit ja psykologit ovat siellä kouluilla oppilaitoksissa oppilaita ja opiskelijoita varten ihan niin kuin nykyäänkin, kertoo neuvotteleva virkamies Arja Ruponen sosiaali- ja terveysministeriöstä.

Ministeriössä nähdään, että sote-uudistus pyrkii paikkaamaan nykyisiä opiskeluhuollon puutteita.  

– Oppilaita ja opiskelijoita ei pallotella sillä tavalla kuin nykyään on valitettavasti joskus tapahtunut. Käytännössä tässä saadaan aikaan toiminnallinen kokonaisuus ja sujuvia palveluketjuja. Lisäksi ammatillinen osaaminen voidaan varmistaa paremmin ja tämä parantaa sitä palvelun laatua, Ruponen arvioi.

– Opiskeluhuollon vahvistamiseen on varattu hallituksessa ensi vuodelle kymmenen miljoonaa ja sitten 20 miljoonaa ja pysyvää rahoitusta vuodesta 2023 29 miljoonaa vuodessa.

Lue myös: Kuntaliitto: Opiskeluhuollon tavoitteet epäonnistuneet – sijoitukset kasvavat, kustannukset paisuvat – "Suomessa on poislähettämisen kulttuuri"

Lisää aiheesta:

Oppilashuollon tiedonkulku saatava kuntoon: "Palveluiden siirto takaisin kuntiin olisi täysin järjetöntä"Asiantuntijan mukaan mielenterveyskriisi pahenee ja kustannukset paisuvat – "Hallitus ei uskaltanut luottaa tähän itsestään selvään kaavaan"Asiantuntijat huolissaan oppilashuollon uudesta tilanteesta: "Se on suurin uhka"Lapset jäävät ilman lain säätämiä oikeuksiaan – Krista Kiuru: "Yhteiskunta on valinnut väärin"Asiantuntijat lyttäävät koulutusuudistukset kohtuuttomina: "Törmään paljon burnoutin partaalla oleviin tyttöihin"Kuntaliitto: Opiskeluhuollon tavoitteet epäonnistuneet – sijoitukset kasvavat, kustannukset paisuvat – "Suomessa on poislähettämisen kulttuuri"
KouluSoteTerveydenhuoltoNuoretMielenterveysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • 9.9.10:53
    Rikos

    Kirjoitus netissä johti rikostutkintaan Pohjanmaalla – Uhkaus koulua kohtaan

  • 7.9.12:06
    Rasismi

    Hälyttäviä lukuja yläkoululaisten kokemasta rasismista: "Se on läsnä koko ajan"

  • 3.9.06:54
    Metsät

    Kaikki kuudesluokkalaiset halutaan viedä metsään – tästä on kyse

  • 31.8.19:20
    Kotimaa

    Leirikoulujen ongelmallisuus ratkaistiin kouluissa – nyt kaikki saavat osallistua

  • 30.8.16:53
    VilleGalle

    HS: Ville Gallen koulutoveri surmattiin raa'asti: "Oltiin liikuntasalissa ihan tippa linssissä"