Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö: "Tässä maassa on liki 15 vuotta eletty velaksi" – tulevalla hallituksella kaksi haastetta

13:21Presidentti Niinistö otti kantaa Ahvenanmaan tilanteeseen ja Suomen talouteenNäin Niinistö otti kantaa Ahvenanmaan tilanteeseen ja Suomen talouteen haastattelussa.
Julkaistu 13.04.2023 16:29

Salla Laurila

Presidentti Sauli Niinistöltä tiedusteltiin valtiopäivien avajaisissa, mitkä ovat suurimpia haasteita, joita tuleva hallitus saa eteensä. 

– Olen tässä sekä edellisen eduskunnan päättäjäispuheessa että tässä vähän vältellyt sisäpolitiikkaan menemistä, mutta selvästi tulevalla hallituksella on kahdentyyppinen haaste, presidentti Niinistö aloittaa.

Ensimmäinen on Niinistön mukaan ulkopoliittinen ja liittyy globaaliin kriisiytymiseen. Toinen puoli on Suomen valtion taloudellinen tilanne.

– Ei tietenkään voida sitä tosiseikkaa väistää, että tässä maassa on liki 15 vuotta eletty velaksi. 

– Monet ovat sitä mieltä, monet taloustieteilijätkin, ettei tuo velkamäärä ole mikään ongelma. Entäpä jos ongelma on enemmin siinä, että käyttäytymismalli muuttuu sellaiseksi, että on täysin luonnollista elää velaksi. 

Niinistö pohtii, että tämä saattaa johtaa velan määrän kasvuun ikään kuin varkain.

– Sellainen tie johtaa helposti siihen, että jos on kerran tämän verran velkaa, niin miksei enemmänkin, kun se kerran niin vaaratonta on. 

Hän sanoo, että kepeä suhtautuminen velkaan voi levitä kansalaisiin. 

– Koronnousun myötä aika moni asuntovelallinen on vaikeuksissa myöskin, Niinistö pohtii.

Lue myös: Presidentti Niinistö Ahvenanmaan asemasta: Vakaampi kuin kenties koskaan

Presidentti Sauli Niinistön puhe avaa valtiopäivät

Sauli Niinistö ja kuningas Charles tapasivat viimeksi kun valta oli juuri vaihtunut – sitä edellisen kerran presidentti ja kuninkaallinen kävivät "perusteellisen keskustelun"

Lisää aiheesta:

Niinistö: Päättäjien olisi päästävä "pakkotilaan" – presidentti perusteli, miksi eduskuntapuheen pääosassa oli sakkaava talousPresidentti Niinistö nosti esille huoltaan talouspolitiikasta: "Jos viesti on se, että rahaa on..."Presidentti Niinistö MTV Uutisille: Huoleni on, jatkuuko velkaantuminen koronakriisin jälkeen – kehysriihestä myönteinen havaintoNiinistö ennustaa Ylellä tiukkaa vääntöä hallitusneuvotteluihin – "Katsotaan, kuinka käy"Presidenttipari MTV:n erikoishaastattelussa: Aaro-pojan syntymä teki presidentin arjesta pyhää – Haukio ottaa ympäristövalinnat huomioon kaikessaMTV:n toimituspäällikkö avasi Niinistön puhetta: Presidentti halusi varoittaa tulevasta
Sauli NiinistöEduskuntaPolitiikkaVelkaMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • 22.11.12:03
    Ukrainan sota

    Niinistö Ylellä: Rauhanyritys on vakavin, mutta Eurooppa ohitettiin – Trumpia uhkaa "totaalinen mahalasku"

  • 18.11.06:01
    Politiikka

    Kysely: Kansa rakastaa presidenttejään – hallitukselle murska-arvio

  • 15.11.17:22
    Presidentit

    Niinistön pronssiveistos kohautti: Tunnistatko muut presidentit heidän rintakuvistaan?

  • 14.11.15:56
    Taide

    Arvaa kuka! Valtiomiehen rintakuva paljastettiin presidentinlinnassa

  • 14.11.09:25
    Ukrainan sota

    Putin "ottaisi kaiken irti" tästä virheliikkeestä